8 grudnia papież Franciszek włączy do Kolegium Kardynalskiego 21 nowych kardynałów. Po tej decyzji Kolegium Kardynalskie liczyć będzie 256 członków, czyli będzie najliczniejsze w historii Kościoła.
Jak mówił w Poranku z Radiem Warszawa watykanista ks. dr Przemysław Śliwiński – będziemy mieli rekordową liczbę kardynałów.
– Kardynałowie to są ci, którzy wybierają papieża. Powinno ich być 120. Tymczasem mamy informację, że kardynałów jest niemal 260. Skąd to się bierze? Z tego powodu, że są jeszcze kardynałowie nie elektorzy, czyli ci, którzy mają powyżej 80 roku życia. No i ich jest po prostu bardzo dużo. Jeśli słyszymy, że po tej nominacji Franciszka kardynałów elektorów będzie powyżej 140, to znaczy, że to też jest rekord – dodaje watykanista.
Wybór kardynałów to suwerenna decyzja papieża zapewnia gość Poranka z Radiem Warszawa.
– Jeśli nawet widzimy pewnego rodzaju algorytmy w układaniu tej listy – 40% Europejczyków, 60% tych kardynałów spoza Europy, a za Jana Pawła II, Benedykta czy Pawła VI było 50 na 50, to widać, że jest pewnego rodzaju stała, która tutaj decyduje, to jednak te algorytmy nigdy nie mogą wyprzedzać pewnego rodzaju suwerenności papieża, jego własnej decyzji, jego wolności decyzji w tym, że to on decyduje, kto będzie kardynałem – wyjaśnia duchowny.
Wśród nowowybranych hierarchów brak kapłanów z Polski. Jak zauważa ks. Śliwiński – obecnie mamy także rekordową liczbę kardynałów z naszego kraju.
– Mamy czterech kardynałów elektorów. To jest najwyższa liczba w historii Kościoła – są kraje tak zwane nadszacowane, typu Włochy czy Stany Zjednoczone. Są też takie kraje afrykańskie, z Ameryki Południowej, Brazylii, Argentyny, które ciągle mają za mało – podkreśla kapłan.
Obecnie w Kościele katolickim jest 235 kardynałów, w tym 122 elektorów i 113 niemających prawa udziału w konklawe.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.