Rejestracja szczepień na Mazowszu
Blisko 8 tys. medyków zaszczepionych w marszałkowskich szpitalach. Od piątku, 15 stycznia rusza rejestracja szczepień dla mieszkańców Mazowsza z grupy ryzyka. Na terenie województwa uruchomionych będzie ponad 800 punktów.
Szczepienia prowadzone będą w trzech etapach.
Jak zauważa członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Elżbieta Lanc najpierw muszą zostać zaszczepione osoby najbardziej zagrożone.
– Taka kolejność jest po to, aby pomóc wszystkim tym którzy są najbardziej zagrożeni i mają częsty kontakt z innymi. Ale przede wszystkim po to, abyśmy normalnie funkcjonowali w systemie gospodarczym – tłumaczy Lanc.
W pierwszym etapie zaszczepić się będą mogli pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe oraz nauczyciele. Szczepionki otrzymają także Żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.
W drugim etapie szczepionki będą mogły przyjąć osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
W etapie trzecim szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W ramach tego etapu realizowane będą powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Marszałek Mazowsza, Adam Struzik zwraca się do rządu z prośbą o usprawnienie procesu rozdysponowania szczepionek.
– Apeluję do władz rządowych, które dysponują szczepionkami, aby usprawnić proces przekazywania szczepionek. Nie tylko w wymiarze logistycznym, ale również w wymiarze ilościowym. To ile osób zaszczepimy w naszych placówkach zależy od ilości dostępnych szczepionek – mówi marszałek.
Aby zarejestrować się na szczepienie należy zadzwonić na infolinię 989, umówić się elektronicznie poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub zapisać się za pośrednictwem placówki.
Placówki prowadzone przez samorząd Mazowsza:
- Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, ul. Wolska;
- Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. w Warszawie, Filia POZ, ul. Śliska, Poradnia lekarza POZ;
- Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. w Warszawie ul. Górczewska;
- Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o. o., Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej;
- Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, ul. Powstańców Wielkopolskich;
- Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. w Radomiu, ul. Juliana Aleksandrowicza, Gabinet diagnostyczno-zabiegowy,
- Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Poradnia lekarza POZ, ul. Bursztynowa.
Pełna lista punktów dostępna TUTAJ.
Greta Laura Sulik