![Rampa kolejowa w Falenicy zabytkiem Rampa kolejowa w Falenicy zabytkiem](https://radiowarszawa.com.pl/wp-content/uploads/2024/04/rampa-1024x683.jpg)
Posiada wartość historyczną i naukową. Rampa kolejowa stacji „Warszawa Falenica” trafiła do rejestru zabytków. Obiekt przy ulicy Patriotów 49A został oddany do użytku w 1877 roku. Decyzję o wpisaniu rampy do rejestru ogłosił 2 kwietnia Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków.
Rampa kolejowa położona przy ul. Patriotów 49A znajduje się obok stacji „Warszawa Falenica”. Została oddana do użytku w 1877 roku. Była elementem trasy łączącej Mławę z miejscowością Kowel na Wołyniu.
– Cieszymy się, że kolejny kolejowy zabytek został wpisany do rejestru, a tym samym został objęty ochroną. Na jej rozwój wpłynęła m.in. inwestycja kolejowa czyli trasa Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej, łącząca Mławę z Kowlem na Wołyniu. W roku 1897 rozpoczęto eksploatację III odcinka Drogi Żelaznej łączącego stacje Otwock – Pilawa, potem Wawer i Celestynów. Na trasie kolei rozwinęły się miejscowości letniskowe, m.in. tzw. Wille Falenickie, powstałe w 1895 roku, w wyniku parcelacji folwarku Falenica – informuje rzecznik wojewódzkiego mazowieckiego konserwatora zabytków Andrzej Mizera.
Zabytkowa rampa była świadkiem tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej.
– Zabytek był świadkiem tragicznych zdarzeń związanych z deportacją około 8 tysięcy Żydów do obozu zagłady w Treblince. Tragedia wydarzyła się 20 sierpnia 1942 roku i dotyczyła 6,5 tysiąca ludności żydowskiej z getta w Falenicy i około tysiąca przegnanych w 'marszu śmierci’ z getta w Rembertowie oraz kilkuset przypędzonych z Otwocka, gdzie dzień wcześniej nastąpiła likwidacja getta – dodał rzecznik.
Wniosek w sprawie włączenia rampy kolejowej przy ulicy Patriotów 49A do rejestru zabytków złożyło Towarzystwo Miłośników Falenicy.
Krzysztof Jędrasik