Stołeczni radni podjęli temat dofinansowania programu in vitro na czwartkowej (7.11.) sesji Rady Warszawy. Projekt dotyczący przedłużenia programu zgłosił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Radni zdecydowali, że metoda sztucznego zapłodnienia nadal będzie dofinansowana z budżetu miasta.
– In vitro zawsze budzi kontrowersje. Przede wszystkim przez kwestię etyczną, czyli to co pojawia się w dyskusji. Dochodzi do tego przez kwestię finansową, ekonomiczną i prostotę technologii. Gdyby nie ten problem, gdyby nie namnażanie tych komórek, to dyskusji by nie było – komentuje radny Maciej Binkowski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
– Przypomnę, że in vitro to nie jest metoda leczenia niepłodności, bo ta niepłodność dalej jest. Zostały wprowadzone ogólnopolskie programy leczenia niepłodności, ale ponieważ realizował je rząd Prawa i Sprawiedliwości, to powiedźmy sobie szczerze – w miastach gdzie rządziła Platforma Obywatelska zrobiono z tego temat polityczny. Na złość działaniom samorządowym zaczęto je forsować – dodaje Maciej Binkowski.
– In vitro to oczywiście bardzo dobry program, który już od paru lat w Warszawie funkcjonuje. To dzięki niemu prawie pięciuset młodych warszawiaków urodziło się w ostatnich latach i pięćset par jest szczęśliwych i mogą z pozytywną energią patrzeć na kolejne lata – mówi radny Paweł Lech z Platformy Obywatelskiej.
– Na program naprotechnologii wydano bardzo duże środki, a urodziła się trójka dzieci. Więc porównując in vitro do programów alternatywnych widzimy, że nie ma alternatywy dla in vitro. Takiej realnej. Program in vitro zdał do tej pory egzamin i będziemy go wspierać – dodaje radny Paweł Lech.
Kilka dni wcześniej, prezydent Rafał Trzaskowski także przekonywał na swoim facebooku, że „In vitro to dla wielu par jedyna szansa na własne dziecko”.
Z dofinansowania na tę metodę w wysokości 90 procent mogą korzystać pary mieszkające w Warszawie od przynajmniej dwóch lat, a wiek kobiet musi zawierać się w przedziale 25-40 lat.
Za przedłużeniem programu in vitro w Warszawie głosowało 36 radnych, przeciw było 8.
Radny PO – Paweł Lech:
Radny PiS – Maciej Binkowski:
Przypominamy komunikat rzecznika Episkopatu Polski ws. finansowania metody in vitro:
– Należy przypomnieć negatywną ocenę moralną wszystkich form zapłodnienia pozaustrojowego, ponieważ są one pogwałceniem zasady ochrony życia ludzkiego i sprzeciwiają się wymogowi zachowania integralności osoby ludzkiej. Poważne zastrzeżenia genetyków i neonatologów wskazują na konieczność wspierania leczenia przyczynowego niepłodności i bezpłodności małżeńskiej.
Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik – Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Warszawa, 7 czerwca 2017 r.
Greta Sulik