Radio to ludzie. Ich wsparcie jest nie do przecenienia
W tym roku Radio Warszawa obchodzi 30 urodziny. Obecna rozgłośnia diecezji warszawsko-praskiej, rozpoczęła oficjalne nadawanie – 1 października 1991 roku. Wszystko zaczęło się w małym studiu, w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Miedzeszynie.
– To była grupa pasjonatów, która zgromadziła się wkoło ks. Tadeusza Łakomca w Miedzeszynie pod Warszawą – mówi Dyrektor Redaktor Naczelny Radia Warszawa ks. Mariusz Wedziuk.
Postanowili skierować prośbę do ówczesnego Prymasa Polski kard. Józefa Glempa o utworzenie rozgłośni katolickiej w Warszawie. Zauważyli potrzebę ewangelizacji, katechezy, tworzenia audycji informacyjnych i kulturotwórczych. Najpierw powstało Katolickie Radio Miedzeszyn. Po kilku latach zmieniło swoją nazwę na Katolickie Radio Warszawa. Siedziba rozgłośni była w Miedzeszynie. W 1996 roku instytucja przeniosła się na ul. Floriańską 3 w Warszawie i przyjęła nazwę Radio Warszawa.
Rozgłośnię tworzyli pasjonaci radia – amatorzy. Jak podkreśla redaktor naczelny, radio to przede wszystkim ludzie. Bez wsparcia z ich strony funkcjonowanie radia byłoby niemożliwe.
– Jest to grupa osób, która regularnie nas wspiera – dodaje.
Szczególne podziękowania należą się także tym, którzy tworzą Bank Słuchaczy. Jedną z form jest codzienna modlitwa Anioł Pański w ich intencji.
– Mam świadomość, że poszczególne ofiary znaczą dużo dla naszych słuchaczy. Jednak dzięki nim możemy się rozwijać – mówi.
Ewidencja darczyńców jest prowadzona od 10 lat. Odnotowano już ponad 2200 osób – dodaje specjalista ds. marketingu i reklamy, Anna Niebielska.
– Ogromna liczba tych osób to darczyńcy regularni – informuje.
Ponad 350 osób wspiera Radio Warszawa co miesiąc od 10 lat. Działalność darczyńców przyczynia się do powstawania nowych cykli oraz audycji. Możliwa jest także promocja i wymiana sprzętu reporterskiego. Darowizny podlegają odliczeniu od podatku – tutaj przeczytają Państwo więcej na ten temat.
Jakub Panak