Warto przyjechać do Grodziska Mazowieckiego – przekonuje burmistrz Tomasz Krupski. W tym mieście gości dziś Letni Poranek z Radiem Warszawa. To miasto z bogatą, ponad 500-letnią historią.
– To historia wielonarodowa. Jak w przypadku wielu polskich miast historia także tragiczna, w związku z faktem, że na terenie naszego miasta przez wieki zamieszkiwała większość żydowska. Po tragicznych losach w okresie II wojny światowej nie pozostało w Grodzisku Mazowieckim ani dużo mieszkańców ani dużo zabudowy – zaznacza nasz gość.
Do Grodziska Mazowieckiego można dojechać koleją – to tam zaczyna się Centralna Magistrala Kolejowa. Powstanie stacji kolejowej w 1845 roku było impulsem do rozwoju miasta.
– Wybudowany w stylu dworkowym w połowie XIX wieku dworzec był pierwsza stacją na trasie kolei warszawsko-wiedeńskiej. Dzięki powstaniu stacji warszawiacy częściej pojawiali się w tych rejonach. Z czasem powstał tutaj zakład wodoleczniczy, który dzisiaj także jest zabytkiem. Dziś siedzibę ma tam szkoła podstawowa – podkreśla burmistrz.
Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest kościół świętej Anny na Placu Króla Zygmunta Starego.
– W środku są piękne wota, także tablice fundatorów, rodziny Mokronoskich. Jest to zdecydowanie najstarszy kościół, jedyny w Grodzisku przez wieki. Także dzisiaj odbywają się w nim najważniejsze uroczystości – dodaje Tomasz Krupski.
Obecnie Grodzisk Mazowiecki to miasto sportu.
– Mamy dużą bazę, którą wniosły ze sobą kluby prywatne, m. in. bazę treningową legii Warszawa. Tutaj można zobaczyć trenujących piłkarzy pierwszej drużyny, a także niejednokrotnie reprezentacji Polski. Jest także Centralny Kort Tenisowy, na którym odbywają się duże turnieje. W przyszłym tygodniu odbędzie się Turniej ATP, już kolejna edycja. Wystąpią wysoko notowane rakiety w rankingach – zapowiada samorządowiec.
Nazwa Grodzisk Mazowiecki pochodzi od wczesnośredniowiecznego grodziska, które jest pozostałością średniowiecznej osady obronnej.
Cała rozmowa tutaj:
Wojciech Dudkowski