„Przyjdź, obejrzyj, spotkaj się na żywo z Powstańcami!”
Od 1 sierpnia w Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego można podziwiać wystawę multimedialną „Nie żałować Niepamięci. O Powstaniu z ust Powstańców”. Projekt powstał z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i będzie możliwy do obejrzenia do 30 sierpnia.
Wystawa składa się z nagrań, które zrealizowałam osobiście z Powstańcami – mówi autorka wystawy Paulina Niedzielska z Działu Promocji Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy.
– Pytałam Powstańców o symbole Powstania, o „Znak Polski Walczącej”, o historię zdobycia PAST-y, o godzinę „W”. Zapytałam też o „Katechizm polskiego dziecka”, czyli popularny utwór Władysława Bełzy, będący pierwszą najprostszą formą edukacji patriotycznej. Wystawę można obejrzeć w Bibliotece od 1 do 30 sierpnia – dodaje Paulina Niedzielska.
Wystawie towarzyszy cykl 4 spotkań wokół tematyki powstańczej, które poprowadzi dziennikarz telewizyjny Tomasz Wolny.
– 2 sierpnia odbędzie się wernisaż z udziałem Powstańców i Panem Zbigniewem Grochowskim – ostatnim żyjącym fotoreporterem Powstania Warszawskiego. Spotkania zaplanowaliśmy na 19, 20 i 29 sierpnia. Będą to spotkania kolejno z historykiem, z Zygmuntem Walkowskim i na koniec pośpiewamy z Powstańcami i Ferajną z Hoovera – wymienia autorka wystawy.
Cały projekt uzupełniają zbiory Biblioteki. Wystawa będzie otwarta do 30 sierpnia w Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej w Warszawie.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.