Przewodniczący KEP spotkał się z delegacją Kongresu Katoliczek i Katolików
Abp Stanisław Gądecki spotkał się w Poznaniu z sześcioosobową delegacją Kongresu Katoliczek i Katolików. Tematem rozmowy było włączenie się Kongresu w konsultacje przedsynodalne, które rozpoczną się w październiku.
Według s. Barbary Radzimińskiej, rzecznika prasowego Kongresu Katoliczek i Katolików prawie dwugodzinne spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze.
– Ksiądz Arcybiskup mówił o potrzebie promocji synodu wśród wiernych, przypominając, że nie jest łatwo zmobilizować katolików do aktywności. Wyraziliśmy gotowość włączenia się w ten proces. Wyznaczył też osobę do stałych kontaktów w Kongresem, co nas bardzo cieszy – powiedziała rzecznik Kongresu.
W spotkaniu wziął udział także bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Kongres przedstawił obu hierarchom swój pomysł na włączenie się w konsultacje przedsynodalne.
– Zależy nam na dotarciu na peryferie Kościoła, do czego wzywa papież Franciszek – dodaje s. Radzimińska.
W marcu ub. roku papież Franciszek zwołał XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Jego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Początkowo Synod miał się odbyć w październiku 2022 r. Jednak w marcu tego roku termin obrad biskupów w Rzymie przełożono o rok, wydłużając proces przygotowawczy. Czas ten ma być wykorzystany do szeroko zakrojonych konsultacji z całym Ludem Bożym. Jak twierdzi przewodniczący Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki, który uczestniczył w spotkaniu informacyjnym zorganizowanym przez Sekretariat Generalny Synodu, tak szerokie konsultacje przedsynodalne nie mają precedensu w historii Kościoła. Arcybiskup nazwał nawet przedsięwzięcie „synodem powszechnym”.
Konsultacje z Ludem Bożym na szczeblu diecezjalnym rozpoczną się już w październiku, a zakończą w kwietniu przyszłego roku. Kongres Katolików i Katoliczek chce wziąć w nich aktywny udział.
– Kongres Katoliczek i Katolików to inicjatywa osób, które wspólnie poszukują pozytywnych odpowiedzi na pytanie o przyszłość Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce, Europie i na świecie. To forum wymiany myśli i płaszczyzna wspólnego działania na rzecz reform, jakich Kościół potrzebuje w zmieniającej się rzeczywistości społecznej – piszą inicjatorzy Kongresu Katoliczek i Katolików w Deklaracji Programowej.
KEP