Przed trzydziestu sześciu laty podpisano porozumienia w Stoczni Szczecińskiej
Mija trzydziesta szósta rocznica podpisania porozumień szczecińskich. 30 sierpnia 1980 roku, po fali strajków na Pomorzu Zachodnim, rząd PRL zawarł ugodę z robotnikami stoczni w Szczecinie.
Protesty na Pomorzu rozpoczęły się już w lipcu 1980 roku i swoim zasięgiem objęły dwieście dziesięć zakładów. Uczestniczyło w nich prawie sto tysięcy osób.
Przyczyną bezpośrednią były podwyżki – mówi historyk, profesor Jan Żaryn.
Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania pierwszej w krajach komunistycznych organizacji związkowej niezależnej od władz – przypomina profesor Żaryn.
W ramach obchodów rocznicy Porozumień Sierpniowych odbyły się w Szczecinie oficjalne uroczystości. Przed bramą Stoczni Szczecińskiej zaplanowano między innymi: przemówienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów pod tablicą Ofiar Grudnia 1970. W ramach rocznicy zorganizowano także wystawę poświęconą bohaterom szczecińskich strajków, spacer historyczny oraz koncert polskiej muzyki filmowej.
Dzień po zawarciu porozumień szczecińskich władze podpisały kolejne, historyczne porozumienie ze strajkującymi w Gdańsku.
fot. wikipedia.org/Stefan Cieślak