
Sześćdziesiąt dziewięć lat temu – 18 lipca 1948 roku – urodził się biskup radomski Jan Chrapek. Współtworzył Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, był przewodniczącym Rady Episkopatu Polski do spraw Środków Społecznego Przekazu. Organizował pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zginął w wypadku samochodowym w 2001 roku w Starych Sieklukach w okolicy Radomia.
Dewizą życiową biskupa Chrapka były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię”. Troszczył się o samotnych, chorych i bezrobotnych, dbając o to, aby nie czuli się wykluczeni i pozbawieni godności. Pozostawił po sobie jadłodajnie, dom dziecka i przychodnię lekarską dla ubogich. Jego dzieła rozwija radomska Caritas.
Biskup Chrapek, który wiele czasu poświęcał trosce o wspólne dobro, apelował do Polaków, by stali ponad podziałami i wspólnie budowali przyszłość w imię chrześcijańskiej miłości i jedności. Nie ma innej drogi – ostrzegał.
Biskup Chrapek apelował też do Polaków, by wcielali w życie nauki Jana Pawła II i żyli wartościami głoszonymi przez tego papieża.
W naukach biskupa Chrapka pojawiał się temat pracy nad sobą. Duchowny podkreślał, że dotyczy to zwłaszcza osób pełniących odpowiedzialne funkcje.
Biskup Chrapek dobrze znał media i rozumiał sposób ich funkcjonowania. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, a jego doktorat z teologii dotyczył środków społecznego przekazu. Opublikował wiele książek i artykułów poruszających problematykę etyki mediów. Podkreślał ich rolę w kształtowaniu ludzkich postaw. Miał też świadomość niebezpieczeństw, jakimi media są zagrożone, między innymi pokusą manipulacji czy komercjalizacji.
Dla Marcina Przeciszewskiego, redaktora naczelnego i prezesa zarządu Katolickiej Agencji Informacyjnej, Jan Chrapek był najlepszym wzorem biskupa. Dziesięć lat po jego śmierci wspominał, że charakterystyczne było dla niego niedzielenie świata.
Po śmierci biskupa Chrapka ustanowiono nagrodę dziennikarską „Ślad”, promującą postawy i wartości etyczne wśród ludzi mediów. Kapituła nagrody uznała, że „wyróżnienie jest próbą wypełnienia testamentu biskupa Jana Chrapka, życzliwego światu i mediom”. Powstał także Fundusz im. biskupa Chrapka przy radomskiej Caritas. Jego celem jest niesienie pomocy potrzebującym.
IAR