Prymas Tysiąclecia w kontekście wolności religijnej
W przeddzień beatyfikacji swojego patrona, Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zorganizował międzynarodową konferencję na temat wolności religijnej w Europie.
Spotkanie odbyło się w Auli Schumana w kampusie UKSW, przy ul. Wóycickiego. Motywem przewodnim było wydobycie wielkości kard. Wyszyńskiego w relacjach z Kościołami narodów ościennych, m.in. Czech, Słowacji, Ukrainy i Niemiec.
Wydarzenie otworzył Rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski. Duchowny przypomniał jak ważna w czasach Prymasa była ciągła walka o prawo do wyznawania religii.
– Wolność religijna dla Prymasa Tysiąclecia to była kwestia kluczowa. Całe Jego życie w zasadzie dotyczyło walki o religię, walki o Pana Boga i właściwe Jego miejsce w przestrzeni nie tylko eklezjalnej, ale państwowej i społecznej. To była walka o godność człowieka i podstawowe jego prawa – mówił ks. rektor.
Wykład pt: „Prymas Wyszyński w oczach bezpieki” wygłosił prof. UKSW Wiesław Jan Wysocki. Historyk przypomniał najważniejsze momenty w relacjach kardynała z władzami komunistycznymi.
– Kiedy 9 lutego 1953 roku rząd wydał dekret o obsadzaniu wszystkich stanowisk kościelnych, gdzie każdy akt jurysdykcyjny w Kościele miał podlegać kontroli władz i mógł być przez te władze anulowany, wówczas pojawiło się to głośne „non possumus” – mówił prof. Wysocki
Na konferencję „Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie” przygotowano specjalną publikację naukową. Jest to zbiór artykułów jako wotum beatyfikacyjne złożone Prymasowi Tysiąclecia. Całe spotkanie ma na celu zwiększenie zainteresowania postacią Prymasa Tysiąclecia w przeddzień jego beatyfikacji oraz złożenie hołdu swojemu wielkiemu patronowi przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Wydarzenie było transmitowane online
Krzysztof Jędrasik