Nowe Centrum Warszawy nie podoba się mieszkańcom osiedla Centrum. Dziś o 15 organizują protest. Remonty oraz koncepcja budowy utrudnia przejazd i powoduje korki – ocenił w Poranku z Radiem Warszawa Karol Goliński Członek Rady Osiedla Centrum 4.
– Jest blokada przyjazdu tunelem na Złotej, jest brak możliwości, jakiegokolwiek wyjazdu z tego kwartału ulic, jest fatalne wytyczenie objazdów. Ludzie stoją w korkach, czasami zdarzały się sytuacje, że po 2 godziny – zaznaczył.
Utrudnienia będą dotyczyć szczególnie osób o ograniczonych możliwościach poruszania. Trudniejsza będzie reakcja w sytuacjach kryzysowych.
– Niedawno zgłosiła się do nas pani, która jest w 9 miesiącu ciąży i boi się, że nie dojedzie do niej karetka, jeśli by nagle zaczęła się akcja porodowa, bo mieszka praktycznie na jednym wielkim placu budowy, do tego jeszcze zakorkowanym. Są też dramaty ludzi starszych, którzy nie mogą dotrzeć do lekarzy, to codzienna gehenna mieszkańców, Śródmieścia, którzy już w tej chwili są zmuszeni do siedzenia w domu, albo tylko do komunikacji miejskiej, która nie spełnia wszystkich potrzeb – wymieniał Karol Goliński.
Według naszego gościa, nowa koncepcja może skłonić mieszkańców centrum do przeprowadzki.
– Nie udało się wszystkich pozbyć, teraz usiłuję się im tak zatruć życie, odciąć od infrastruktury, niezbędnej do tego codziennego funkcjonowania, od usług, w tym medycznych, żeby ci ludzie w miarę możliwości sami się wynosili. Tam zostanie garstka ludzi, no to może się mi zaproponują jakichś blok socjalny. Tak jest już w Krakowie. W tej chwili w ścisłym centrum, na Starym Mieście mieszka około 300 osób. Ludzie są skazani na towarzystwo działających praktycznie do piątej nad ranem restauracji, głośnych imprezowiczów i turystów – przypomniał.
Mieszkańcy nie zgadzają się z budową Nowego Centrum Warszawy. O 15 na ulicy Złotej rozpocznie się protest.
– Będzie on formą pikiety z przemówieniami. W ten projekt włączyło się wiele środowisk, jest to obecnie projekt ogólnowarszawski. Chcemy wykrzesać z warszawiaków tę solidarność, żeby ludzie wspierali się nawzajem. Nie ulica przeciwko ulicy, osiedle przeciwko osiedlu, piesi przeciwko kierowcom, kierowcy przeciwko rowerzystom. Tu chodzi nam o wspólną sprawę – musimy być przez ratusz traktowani jako partner, bez względu na to, czy nasze osiedle głosowało na prezydenta Trzaskowskiego czy nie – zapowiedział nasz gość.
Nowe Centrum Warszawy to projekt zmian w ścisłym śródmieściu stolicy. Według założeń samorządowców, powstaną tam tereny zielone, drogi rowerowe i punkty gastronomiczne. Obecnie trwa remont kwartału Złota-Zgoda.
Wojciech Dudkowski