Inwestycje dostały prawie 24 mln złotych unijnego wsparcia. Umowy podpisali marszałek Adam Struzik oraz beneficjenci.
Termomodernizacja części budynku Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER”, ścieżki rowerowe w gminach Michałowice, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Nadarzyn oraz w Pruszkowie i Żyrardowie, rewitalizacja i adaptacja zabytkowych obiektów leśnej architektury na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy, przebudowa i modernizacja budynku starej plebanii w Piasecznie, przebudowa pałacu i oficyny zachodniej w zespole pałacowo-parkowym w Młochowie oraz prace remontowo-konserwatorskie w zespole klasztornym Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu.
Wszystkie te projekty mają służyć poprawie ochrony środowiska.
– Problemy dotyczące ochrony środowiska, zwłaszcza ochrony powietrza, są fundamentalne, dlatego na poziomie województwa staramy się robić wszystko, aby minimalizować wszelkie zanieczyszczenia – mówi marszałek województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.
Jedną z inwestycji jest budowa ścieżek rowerowych w gminach: Michałowice, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Nadarzyn oraz dla Pruszkowa i Żyrardowa. Powstaną ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe o łącznej długości 11,31 km, w tym 8,4 km ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą – między innymi w Grodzisku Mazowieckim.
– To jest budowa ścieżek w kilku miejscach – mówi burmistrz miasta i gminy Grodzisk Mazowiecki, Grzegorz Benedykciński.
We wsi Kraśnicza Wola ścieżka rowerowa będzie przebiegała wzdłuż budowanej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. Kolejna powstanie przy drodze do nowego osiedla mieszkaniowego. Co ważne, nastąpi połączenie dotychczas istniejących dróg rowerowych i szlaków pieszo-rowerowych.
Dodatkowo, w ramach całego projektu powstanie 14 połączeń z istniejącymi ścieżkami rowerowymi na terenie gmin partnerskich oraz dwa połączenia graniczne.
Kolejną inwestycją, która dostała dofinansowanie jest modernizacja muzeum oraz otaczającego go terenu Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy.
– Dzięki unijnym pieniądzom podjęliśmy się tego skomplikowanego zadania – mówi dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, Mirosław Markowski.
Modernizacja muzeum, w tym adaptacja do celów edukacyjnych obecnie nieużywanych i niszczejących budynków oraz zagospodarowanie otaczającego muzeum terenu to spodziewane efekty przedsięwzięcia w Granicy. W budynku obecnego muzeum zostaną urządzone sale dydaktyczne – sala audiowizualna oraz pracownia z zapleczem technicznym. Zabudowania gospodarcze mają w przyszłości być wykorzystane jako zaplecze sanitarno-techniczne. Prace remontowe i konserwatorskie obejmą remont posadzek, ścian, wstawienie okien i drzwi oraz wstawienie ścianek działowych, a także konserwację zabytkowych pieców kaflowych.
Jakub Panak