Ponad 600 tys. osób w Polsce zmaga się z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera. Tylko na Mazowszu jest kilkadziesiąt tysięcy chorych. Dlatego samorząd województwa uruchomił dla nich sieć domów dziennego pobytu. W najbliższych latach mają powstać kolejne placówki, a pilotażowo także domy opieki medycznej.
Do tej pory nie znaleziono lekarstwa, dzięki któremu możliwe byłoby wyleczenie z choroby Alzheimera. Jednak jej rozwój można opóźnić. Kluczem do tego jest wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie działań, które złagodzą jej objawy. Do tego są jednak potrzebne systemowe rozwiązania. Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2017 roku ujawnił, że w Polsce takich rozwiązań brakuje. Odpowiedzią samorządu Mazowsza na ten problem jest uruchomienie sieci dziennych domów pobytu i domów opieki medycznej.
Samorząd województwa mazowieckiego stara się dostrzegać ten problem i działa wielotorowo.
– Zapewniamy chorym odpowiednie zajęcia i terapie dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości, a opiekunom – czas na pracę zawodową i odpoczynek. Co ważne, duża część domów dziennej opieki działa w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, w których samorządów lokalnych na ogół nie stać na tworzenie tego typu placówek – mówi Anna Brzezińska z zarządu województwa mazowieckiego.
Pierwsze domy dziennego pobytu na Mazowszu zaczęły powstawać w 2020 roku. Dofinansowanie z samorządu województwa mazowieckiego pokrywa większość kosztów funkcjonowania tych placówek, a dzięki temu opłata za pobyt w nich nie jest zbyt wysoka. Oscyluje w granicach 550-800 zł miesięcznie.
– Na Mazowszu jest obecnie 15 domów, natomiast potrzeby to kilkanaście, a może kilkadziesiąt tysięcy osób chorych. W domach przebywa rocznie około 225 osób, w związku z tym jest to kropla w morzu potrzeb. Natomiast oczywiście będziemy rozwijać tego typu placówki. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat będziemy mieli około 20 takich dziennych domów pobytu. To chociaż w minimalny sposób zapewni rodzinom przede wszystkim opiekę wytchnieniową – mówi dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Aleksander Kornatowski.
Choroby otępienne są coraz bardziej powszechne. Placówki dziennego pobytu mogą pomóc jedynie w pierwszym etapie choroby – wyjaśnia dyrektor ds. lecznictwa w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim „Drewnica” Andrzej Skrzypek.
– Problem jest coraz większy. Jest to głównie związane z wydłużaniem się naszego życia. Niestety organizmy starszych osób dotykają różne choroby i też są to choroby otępienne. Nasze domy przeznaczone są dla osób na początkowym etapie chorowania. Niestety choroba postępuje, więc w pewnym momencie już te osoby mogą nie być w stanie uczestniczyć w zajęciach i korzystać z nich – mówi Andrzej Skrzypek.
Obecnie mazowieckie domy dziennego pobytu dla osób z chorobą otępienną działa m.in.: w Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ostrołęce, Ząbkach i Serocku.
W tym roku do sieci dołączyły trzy nowe placówki (w sumie jest ich już 15). Od maja 2024 roku działa Dzienny Dom Pobytu „Obok Lasu” w Grębiszewie koło Mińska Mazowieckiego, w lipcu pracę rozpocznie Stowarzyszenie „Dla Przyszłości Sierpca” i Powiatu Sierpeckiego, a w sierpniu – Dzienny Dom Pobytu Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Ciechanowie.
Krzysztof Jędrasik