Już w najbliższy wtorek (22 października) rozpoczyna się VII Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”, którego celem jest prezentacja i nagrodzenie współczesnych polskich filmów dokumentalnych, ujmujących szeroko rozumianą tematykę społeczną, psychologiczną, historyczną i duchową.
W repertuarze znajdują się dokumenty, które wskazują na znaczenie wartości w życiu każdego człowieka. Odrębną, ale nierozerwalną tematyką jest też docenianie wartości kultury, zarówno w rozwoju pojedynczej osoby, jak i całego społeczeństwa.
W trakcie festiwalu warszawskiej widowni zostanie zaprezentowanych 28 polskich i zagranicznych obrazów. Najlepsze zostaną nagrodzone przez jury, którego przewodniczącym jest w tym roku wybitny polski opera-tor filmowy i wykładowca PWSFTviT w Łodzi prof. Andrzej Musiał. W skład kilkuosobowego jury wchodzi także m.in. Maciej Drygas – uznany dokumentalista i wykładowca tej samej Uczelni.
Oprócz pokazów odbędą się panele dyskusyjne oraz spotkania z reżyserami po projekcjach filmów. Także, jak co roku, przygotowane będą bloki edukacyjne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Festiwal zakończy Gala, podczas której autorom najlepszych filmów wręczone zostaną nagrody.
Jeden z tegorocznych bloków poświęcony jest kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.
Festiwal odbywa się w Kinotece, w dniach 22-26 października. Wstęp jest wolny. Wymagane jest jednak pobranie wejściówki w kasie kina.
Posłuchaj całej rozmowy Ewy Pietrzak z red. Grażyną Roszkowską.