„Pragnął zbawienia dla sióstr i braci”. Uroczyste otwarcie roku Norwidowskiego
W Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku uroczyście zainaugurowano Rok Norwidowski. Mszy Świętej przewodniczył Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej bp Romuald Kamiński.
W homilii duchowny wyraził nadzieję, że ten rok ożywi na nowo głębokie przesłanie twórczości Norwida.
– W sercu rodzi się takie pragnienie, abyśmy przy pomocy Bożej mogli spełnić pragnienia samego Cypriana. Żeby to, co próbował przekazać nam poprzez słowo pisane, aby to ożyło na nowo. Żebyśmy zauważyli i próbowali zrozumieć te prawdy o które walczył i które tak głęboko przeżywał – mówił bp Kamiński.
Był artystą, który szczerze pragnął dobra dla innych – podkreślił bp Kamiński.
– To jest jeden z tych wieszczów, który naprawdę pragnął chwały Bożej i pożytku zbawiennego dla swoich sióstr i braci. Nie dorobił się na tym. Przez ostatnie lata przyszło mu żyć i cierpieć w osamotnieniu w przytułku św. Kazimierza u sióstr Szarytek w Paryżu – przypomniał biskup.
Po Mszy Świętej w kościele przy ul. Grochowskiej odbył się koncert poetycko-muzyczny Chóru Konkatedralnego, który wykonał utwory Norwida.
Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821 w Laskowie-Głuchach. Był polskim poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, eseistą, grafikiem, rzeźbiarzem, malarzem i filozofem. Często uznawany jest za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Jednak wielu historyków literatury uważa, że jest to zbytnie uproszczenie, zaliczając jego twórczość raczej do klasycyzmu i parnasizmu. Norwid zmarł 23 maja 1883 w Paryżu. Miał 62 lata.
Rok 2021 został ustanowiony rokiem Norwidowskim z okazji 200 rocznicy urodzin tego artysty.
Poniżej cała homilia bpa Romualda Kamińskiego wygłoszona 31.01.2021 z okazji inauguracji Roku Norwidowskiego:
Nagranie z całej uroczystości TUTAJ
Krzysztof Jędrasik