Przejazd kolumną samochodów historycznych i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. O tegorocznych praskich obchodach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych mówił na antenie Radia Warszawa prezes Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury Sławomir Wojdat. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca.
Praga była pierwszą dzielnicą Warszawy, gdzie Armia Czerwona jeszcze podczas powstania warszawskiego zaczęła tworzyć więzienia dla żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Jak powiedział w Rozmowie Radia Warszawa Sławomir Wojdat, w tym roku – ze względu na obostrzenia pandemiczne – wydarzenia upamiętniające praskie miejsca kaźni Żołnierzy Wyklętych odbędą się w sześciu lokalizacjach. Przejazd samochodów historycznych między nimi zaplanowano od 12:00 do 14:00.
– Zaczynamy na ul. 11 Listopada 68 – to jest dawny wojskowy Trybunał Wojenny i po kolei: ul. Strzelecka 8 – to jest dawna kwatera główna dowództwa NKWD na Polskę, później przejeżdżamy na ul. Namysłowską pod Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach. Tutaj znajdowało się słynne więzienie, nazwane potem Toledo. Następnie, przejeżdżamy na ul. Cyryla i Metodego 4, gdzie znajdował się Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – mówił Prezes Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury.
Kolejny punkt przejazdu będzie przy ul. Jagiellońskiej 38. Był to dawny Trybunał Wojskowy Armii Czerwonej. Wydarzenie zakończy się przy ul. Sierakowskiego 7. Tam znajdowała się pierwsza siedziba Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a potem Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.
Odsłonięta zostanie także tablica pamiątkowa.
– O godz. 14:00 nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Liceum Władysława IV. To był jeden z nielicznych budynków, gdzie nie było tablicy upamiętniającej tego, co działo się tam i ludzi, którzy tam ginęli – dodał Sławomir Wojdat.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone 1 marca od 2010 r. Święto nie jest dniem wolnym od pracy.
Agata Pniewska