Tegoroczny Festiwal Życia dobiega dziś końca. Od 8 lipca w Kokotku odbyło się chrześcijańskie celebrowanie życia jako nadrzędnego daru od Boga i wartości z nim związanych. W programie znalazły się liczne koncerty, konferencje czy warsztaty.
– To wydarzenie nastawione na wolność i tworzenie relacji. Piękne miejsce, w plenerze, które daje wszystkim poczucie przestrzeni. Chcemy dać im doświadczenie życia. Cały program od rana do wieczora służy temu, żeby uczestnicy rozwijali swoje wnętrza i poznawali innych ludzi. Na pierwszy rzut oka może wydawać się dość paradoksalne to, że na dwa największe wydarzenia religijne dla młodzieży zapraszaliśmy hasłem „Wracaj do domu”. Oczywiście sens tych słów jest dużo głębszy. Na Festiwalu Życia mówiliśmy o Kościele jako domu, do którego możemy wracać ze wszystkimi swoimi trudnościami, ale i zwycięstwami – wyjaśnia ojciec Tomasz Maniura OMI, główny organizator Festiwalu Życia i założyciel duszpasterstwa młodzieży NINIWA.
Na scenie Festiwalu Życia wystąpili tacy artyści jak C-BooL, Mesajah, niemaGOtu i Siewcy Lednicy. Jak podkreślają organizatorzy, połączenie rozwoju duchowego z radosną wspólną zabawą, stanowi odpowiedź na potrzeby i wyzwania, które stawia przed młodymi współczesny świat. Poza zabawą codzienne Msze Święte, nabożeństwa oraz całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.
– Otwierając się na siebie samych, na prawdę o sobie, młodzi otwierają się na drugiego człowieka. W konsekwencji poznając bliźniego, poznajemy Boga i tak naprawdę to było, jest i będzie naszym głównym celem – dodaje ojciec Tomasz Maniura.
Tegoroczna edycja Festiwalu Życia w Kokotku odbywała się, podobnie jak Spotkanie Młodych w Lednicy, pod hasłem 'Wracaj do domu’. Jak podkreślają organizatorzy, współpraca tych dwóch wydarzeń, ma przynieść pozytywne owoce i rozwój chrześcijańskich wspólnot młodzieżowych. Poza uczestnikami z Polski na pole festiwalowe przybywają coraz liczniej goście zza granicy. Przyjeżdżają do naszego kraju z Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Norwegii.
– W swoich świadectwach zagraniczni uczestnicy festiwalu wielokrotnie wskazują, że widok tysięcy młodych ludzi, którzy bawią się i modlą, jest dla nich wyjątkowo wartościowym przeżyciem, którego nie mają możliwości doświadczyć w miejscu swojego zamieszkania – podkreśla Szymon Zmarlicki, rzecznik medialny Festiwalu Życia.
Od 2023 roku patronat honorowy nad festiwalem objęła Konferencja Episkopatu Polski.
Artur Chmielewski