
To szczególne miejsce, które oferuje oryginalne lekcje historii. W budynku najstarszej szkoły w Wawrze czyli w Murowance powstało Muzeum z Klasą. Można tam zobaczyć m.in. jak wiele lat temu wyglądały lekcje chemii, geografii i kaligrafii.
Muzeum z Klasą to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Polski. Odwołuje się do najlepszych wzorców muzeów szkół w Wielkiej Brytanii, Finlandii czy Norwegii. Pracownicy placówki opowiadają m.in. o przemianach w polskim społeczeństwie na przestrzeni burzliwego XX wieku przez pryzmat nauczyciela i ucznia. Jest to żywe muzeum, w którym najważniejszym elementem jest zrozumienie historii oraz społecznych i cywilizacyjnych przemian. Jest tam ponad tysiąc eksponatów: dawnych dokumentów, map, sztandarów i podręczników. Jednak najważniejszy jest żywy przekaz wiedzy historycznej poprzez oryginalną formę lekcji.
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku Murowanki – historycznym budynku pierwszej szkoły w Wawrze. To tu w 1903 roku z inicjatywy lokalnej społeczności powstała elementarna szkoła, jedyna na linii Grochów–Otwock.
– Oferujemy mniej artefaktów, mniej rzeczy w gablotach, a więcej doświadczeń poprzez lekcje sprzed wielu wielu lat. Np. lekcje geografii z 1989 roku, gdzie dziecko może zobaczyć, że wówczas świat polityczny jego rodziców był zupełnie inny – mówi prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii Maciej Piwowarczuk.
Bardzo ciekawe są także zajęcia z fizyki oraz kaligrafii.
– Chodzi przede wszystkim o to, że kaligrafia jest jedną z metod terapeutycznych w pracy z młodzieżą nadpobudliwą, z ADHD. I dlatego, że pracują z piórem i piszą ręcznie uczą się koncentrowania emocji, wzroku i myśli. Inną niezwykłą lekcją, która wciąż jest aktualna jest lekcja fizyki, którą prowadzimy w oparciu o notatki uczennicy Marii Skłodowskiej-Curie – dodaje Maciej Piwowarczuk.
Muzeum z Klasą zostało otwarte w sobotę 2 grudnia w tak zwanej Murowance przy ul. Płowieckiej 77 w Warszawie. Przez pierwsze trzy tygodnie wstęp i udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Szczegóły na stronie placówki.
Krzysztof Jędrasik