Powstała Rada Naukowa Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki
Inspirowanie i koordynacja dalszych badań – to główne cele Rady Naukowej Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Nowe gremium powstało w roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”. Pierwsze spotkanie Rady, z udziałem kard. Kazimierza Nycza odbyło się 29 października w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Koordynowanie i recenzowanie badań na temat bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz tworzenie przestrzeni do wymiany myśli – to ważne zadania, które ma realizować nowa Rada Naukowa Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Pierwsze spotkanie gremium odbyło się we wtorek, 29 października w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej.
Nowopowstała Rada liczy 18 osób. W jej skład wchodzi m.in. autorka biografii ks. Jerzego Popiełuszki dr Milena Kindziuk.
– Jest grono historyków, spora reprezentacja IPN-u, ludzi, którzy wydobywają wciąż nowe dokumenty i zajmują się w tym kontekście księdzem Jerzym. Jest także notariusz procesu kanonizacyjnego i są badacze, autorzy publikacji o księdzu Jerzym – mówiła Radiu Warszawa dr Milena Kindziuk.
Rada ma realizować dwa główne cele.
– To jest wsparcie dla Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego w Warszawie. I drugi cel to jest koordynacja badań naukowych prowadzonych w kontekście księdza Jerzego Popiełuszki oraz inspirowanie innych do prowadzenia badań, a także do zajmowania się szerzeniem kultu księdza Jerzego Popiełuszki – dodała publicystka.
W składzie Rady Naukowej Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki znaleźli się m.in. historyk prof. Jan Żaryn, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, dr Ewa Czaczkowska, publicysta Piotr Litka oraz dziennikarz Radia Warszawa związany z muzeum ks. Jerzego – Paweł Kęska. Przewodniczącym Rady jest historyk prof. Paweł Skibiński.
Krzysztof Jędrasik