Jak wyglądała odbudowa stolicy i do czego wykorzystano powojenny gruz? Odpowiedź na te pytania będzie można poznać na otwartej dziś wystawie w Muzeum Warszawy pod nazwą „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.
Odbudowa była procesem złożonym, wymagała ogromnych nakładów pracy i czasu. Po wojnie należało znaleźć rozwiązanie, jak zagospodarować 22 miliony metrów sześciennych gruzu.
– To masa tak wielka, że jej wywiezienie poza obręb miasta zajęłoby kolejne kilka dekad. Szybko okazało się jednak, że gruzy to nie tylko odpad wojny, ale także źródło cennego budulca – cegieł rozbiórkowych, stali, a także kruszyw nadających się do produkcji betonu. To właśnie z tych materiałów wzniesione zostały pierwsze budowle i osiedla mieszkaniowe powojennej Warszawy – mówi kurator wystawy, historyk i badacz architektury Adam Przywara.
Wykorzystanie gruzu wpłynęło nie tylko na architekturę Warszawy, ale również na jej krajobraz – z gruzów powstały Kopiec Powstania Warszawskiego, Górka Moczydłowska czy Górka Szczęśliwicka.
Jak dodaje kurator, wystawa to zarówno eksponaty jak i fotografie z czasów odbudowy.
– Pokażemy na przykład fragmenty fasad przedwojennych pałaców, takich jak Pałac Saski, przedwojenną ceramikę budowlaną, czy pustaki z gruzobetonu. Materiałom budowlanym towarzyszyć będzie zbiór ponad 300 fotografii, archiwalnych dokumentów i dzieł sztuki, oraz prac współczesnych artystek i artystów, które rzucą nowe światło na powojenną odbudowę miasta – dodaje Adam Przywara.
Wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” czynna jest od dziś do 3 września. W czwartki wstęp do Muzeum Warszawy jest bezpłatny. Więcej o wystawie TUTAJ
Krystian Koryciński