
„Zróbcie wszystko cokolwiek powie mój Syn” to hasło tegorocznego Tygodnia modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, który w tym roku jest obchodzony od 21 do 27 kwietnia. W sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja w przededniu Niedzieli Dobrego Pasterza.
Podczas spotkania przedstawiciele KEP nawiązali do orędzia Ojca Świętego Franciszka z okazji 61. Światowego Dnia Modlitw o Powołania. Papież podkreślił w nim, że najważniejsza jest troska o konkretnego człowieka, wyrastającego z rodziny i społeczeństwa, któremu ma służyć, przekazując ewangeliczną prawdę.
– To te osoby, które decydują się poświęcić całe swoje życie Bogu i głoszeniu Ewangelii przez 24 godziny na dobę – zaznaczył rzecznik KEP ksiądz Leszek Gęsiak.
Jak podkreślał biskup Andrzej Przybylski, w przemyśleniach o powołaniach kapłańskich i przyjęciu daru życia konsekrowanego, szczególną rolę pełni duchowy aspekt podobnych wyborów życiowych.
– Fenomen powołań do służby Bożej to nie jest ludzka, socjologiczna rzeczywistość, ale jest to przede wszystkim rzeczywistość duchowa. Dawcą powołania do służby Bożej jest Pan Bóg – podkreślał duchowny.
Krajowy Duszpasterz Powołań, ksiądz profesor Marek Tatar, wskazywał, że proces formacji wpływa w kluczowy sposób na sposób życie jednostki.
– Nie można powołania zawęzić do rozumienia wykonywania pewnych funkcji czy czynności w Kościele. To przede wszystkim tajemnica relacji pomiędzy Bogiem, a człowiekiem. To właśnie ona ma decydujący wpływ na rozwój duchowy i realizację misji konkretnego kapłana – mówił prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Szczególną rolę seminarium jako etapu w formacji przyszłych księży wyjaśniał ksiądz doktor Michał Pabiańczyk. Zdaniem sekretarza Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań oraz Diecezjalnego Duszpasterza Powołań, poza edukacją i przygotowaniem teologicznym, alumni mają w tym okresie szansę na głębsze rozeznanie w swojej duchowości i powołaniu.
– Pierwszym zadaniem księdza jest relacja z Chrystusem, ona determinuje dalsze działanie – mówił w swoim wystąpieniu ksiądz doktor Michał Pabiańczyk.
Podczas konferencji siostra Angelika Borkowska, referentka powołań w Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu z Krakowa, powiedziała, że w przeciągu ostatnich lat nastąpił duży spadek liczby kobiet wstępujących do zakonów czynnych. Paradoksalnie jednak wzrosła jednocześnie liczba podejmowanych dzieł, organizowanych we współpracy z diecezjami na terenie kraju.
Tekst i zdjęcia Artur Chmielewski