Zamiast produkować śmieci sięgnijmy po zdjęcia bliskich – apeluje Małgorzata Zawilska z Caritas Polska Laudato Si’, która była gościem Poranka z Radiem Warszawa.
„Mniej śmieci – więcej pamięci” to akcja zwracająca naszą uwagę na ekologiczny aspekt upamiętniania zmarłych. Co roku po Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym z nekropolii w całej Polsce wyjeżdżają tony odpadów.
– Każdego roku Polacy około miliarda złotych wydają na ozdoby grobów. Około 700 milionów kosztują nas same znicze. Możemy powiedzieć, że w praktyce ogromne pieniądze „puszczamy z dymem”. Zachęcam, aby zatrzymać się i nad tym zastanowić – mówiła w Poranku z Radiem Warszawa Małgorzata Zawilska z Laudato Si’.
Co roku w okresie Dnia Zadusznego proboszczowie zmagają się z problemem braku segregacji odpadów. Oznacza to wysokie koszta wywozu.
– Praktyka na polskich cmentarzach jest taka, że nie ma segregacji odpadów. Znam miejsca, gdzie księża odpowiedzialni za nekropolie zamawiali kontenery do selektywnej zbiórki i to się nie sprawdzało – dodała Małgorzata Zawilska.
Caritas w szczególny sposób zachęca do własnoręcznego wykonywania ozdób z materiałów ekologicznych i biodegradowalnych. Materiałami mogą być suszone rośliny czy gałązki drzew i krzewów iglastych. Tworzenie własnych kompozycji może stać się okazją do rodzinnego spędzania czasu. Dobrą praktyką może być wspólne oglądanie albumu ze zdjęciami zmarłych bliskich.
– Postawmy na pamięć. Czasem lepiej postawić mniej zniczy, odwiedzić mniej grobów bliskich, a później w dobrym nastroju porozmawiać w rodzinnym gronie o naszych zmarłych, obejrzeć ich zdjęcia w albumie i opowiedzieć o nich. Myślę, że upamiętnienie ich w taki sposób wzmacnia więzi i pokazuje, że żyją w naszych sercach – podsumowała Małgorzata Zawilska z Laudato Si’ Caritas Polska.
Inspiracją do zapoczątkowania akcji „Mniej śmieci – więcej pamięci” w 2020 roku, była ekologiczna encyklika Ojca Świętego Franciszka.
Małgorzata Zawilska:
Artur Chmielewski