Posłowie poparli wykorzystanie marihuany w medycynie
Sejm uchwalił ustawę dopuszczającą wykorzystanie marihuany w medycynie. Susz z ziela konopii będzie sprowadzany z zagranicy, preparat będzie wytwarzany w aptekach, chorzy będą go mogli uzyskać na receptę od lekarza.
Przed głosowaniami przewodniczący komisji zdrowia – Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że pacjenci będą mogli z ustawy skorzystać za kilka tygodni. Zapowiedział też, że mniej więcej po trzech miesiącach Komisja Zdrowia sprawdzi jak ustawa fukcjonuje w praktyce. Poseł dodał, że obecnie surowiec do produkcji będzie importowany, ale nie wykluczył, że w przyszłości się to zmieni.
– Na ten moment uznano, że najlepiej, najbezpieczniej i najszybciej będzie jeżeli te preparaty będą sprowadzane z zagranicy – powiedział przewodniczący Komisji Zdrowia.
Poseł Piotr Liroy-Marzec dziękował wszystkim, którzy pracowali nad ustawą, a także środowisku osób chorych – za cierpliwość. Zaapelował o to, by jeszcze raz rozważyć uprawę konopii w Polsce.
Dorota Gudaniec, matka chorego dziecka, powiedziała, że uchwalenie ustawy oznacza przełom mentalny, ale jeszcze nie formalny. Podkreśliła, że marihuana nie jest panaceum na wszystko, ale pozwala godnie żyć w cierpieniu i godnie umierać. Dziękowała wszystkim za blisko dwuletni trud, który spowodował, że ustawa została uchwalona przez Sejm, i można podziękować także politykom „z prawa, z lewa, ze środka”. Jej zdaniem ustawa dotyczy wszystkich, tych „jeszcze zdrowych i tych, którzy już chorują”.
Profesor Alicja Chybicka, senator Platformy Obywatelskiej, powiedziała, że była za legalizacją dostępności marihuany, oraz za polską uprawą i polską produkcją, ponieważ te leki są potrzebne chorym. Dodała, że potrzebne jest jeszcze „trochę roboty”, żeby dostępność była łatwiejsza, ale i tak postęp jest duży.
Poseł Liroy-Marzec zaapelował do ministra Zbigniewa Ziobry, by ujął się za tymi, którzy zostali skazani za nielegalne zdobywanie preparatów z konopii, po to by pomóc sobie lub swoim bliskim. – Zajmijmy się tymi ludźmi, doprowadźmy do kasacji wyroków” – mówił poseł, obecnie niezrzeszony – podczas konferencji w Sejmie po uchwaleniu ustawy.
Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii głosowało czterystu czterdziestu posłów, dwoje – Zbigniew Ziobro i Beata Kempa było przeciw, a jeden – Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego – wstrzymał się od głosu. Ustawą zajmie się teraz Senat.
IAR