
Caritas Polska organizuje pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Azji Południowo- Wschodniej. Do kataklizmu doszło 28 marca po południu czasu lokalnego w Tajlandii i Mjanmie.
Co jest najpotrzebniejsze?
Najważniejsze jest obecnie dostarczenie podstawowych artykułów – wskazuje Nina Mocior, kierownik działu pomocy humanitarnej Caritas Polska.
-Obecnie jest to woda, jedzenie, artykuły nieżywnościowe. Oczywiście to wszystko odbędzie się po etapie akcji ratowniczej. Będziemy działać z lokalnymi Caritas, czyli Caritas Asia i Caritas Myanmar, żeby wspólnie i najbardziej efektywnie nieść pomoc, która oprze się na analizie potrzeb w poszczególnych regionach -wylicza.
Jak dodaje Nina Mocior, kryzys humanitarny dotknął również ludność żyjącą w skrajnym ubóstwie.
Jaka jest sytuacja ?
Sytuacja w Mjanmie od lat była dramatyczna. Jeszcze przed tą katastrofą 20 milionów ludzi żyło w skrajnej biedzie. Połowa nastolatków nie chodzi tam do szkoły, a prawie połowa dzieci do 5 roku życia jest niedożywiona. Ludzie, którzy wcześniej byli przymusowo przesiedleni na te tereny w związku z wojną domową, ponownie stracili dach nad głową. Mamy do czynienia z ogromnym kryzysem humanitarnym -wyjaśnia.
Tymczasem wzrasta liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju. Zginęło 2719 osób, ponad 4500 zostało rannych, a ponad 400 uznaje się za zaginione. Takie informacje przekazała chińska telewizja, powołując się na przywódcę rządzącej Mjanmą junty. Rano w Mjanmie rozległ się dźwięk syren, by obwieścić minutę ciszy ku czci ofiar piątkowego kataklizmu o magnitudzie 7.7.
Szczegóły dotyczące zbiórki na wsparcie poszkodowanych znajdują się na stronie caritas.pl
Przypomnijmy, to kolejna taka akcja organizowana przez sieć pomocową, wcześniej wolontariusze działali na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu w 2015 roku, w Chorwacji w 2022 oraz w Turcji i Syrii, gdzie do kataklizmu doszło w 2023 roku.
W.D.