To konkretne wsparcie dla kleryków na całym świecie. 4 listopada rozpoczyna się akcja promująca Adopcję Misyjnych Seminarzystów. Inicjatywa „AdoMiS” jest prowadzona przez Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła od 2013 roku. Jej celem jest pomoc duchowa i materialna dla przyszłych kapłanów w krajach misyjnych.
Akcja „AdoMiS”, czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów prowadzona jest od 1 października 2013 roku przez Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. Jest ona wyrazem wszechstronnej troski o powołania w krajach misyjnych. W akcję można włączyć się poprzez codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów, a także jedną z form pomocy finansowej. Można to uczynić indywidualnie lub w grupie parafialnej czy wspólnotowej. Zebrane fundusze przeznaczone są przede wszystkim na utrzymanie seminariów w krajach misyjnych, w tym na budowę i remont budynków, zakup książek i wszelkiego rodzaju sprzętu i narzędzi pracy.
– Chcemy przypominać, że kapłaństwo jest jedno na całym świecie – Chrystusowe. To samo kapłaństwo jest u nas w Warszawie i to samo kapłaństwo jest na krańcach świata. I Ci księża również potrzebują formacji, seminariów, wiedzy, formacji, wspólnoty i modlitwy. Otaczamy ich naszą pomocą jako Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce już po raz dwunasty – mówiła w „Poranku z Radiem Warszawa” siostra Monika Juszka z Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
Akcja „AdoMiS” polega na wspieraniu całego seminarium czyli: kleryków, wychowawców, a także ojców duchownych. W wielu krajach misyjnych jest nadal bardzo wielu seminarzystów – mówił w „Poranku z Radiem Warszawa” dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński.
– Około 80 tys. kleryków w seminariach niższych, wyższych i propedeutycznych korzysta z pomocy Papieskich Dzieł Misyjnych. To jest przeszło 700 seminariów, to 2,5 tys. formatorów. To też pokazuje kondycję Kościoła. My mamy na świecie seminaria, które mają po 500 kleryków np. w Burkina Faso, w Tanzanii, w Zambii czy w Nigerii mamy olbrzymie seminaria – mówił ks. Będziński.
Akcja „AdoMiS” czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów rozpoczyna się 4 listopada, czyli w dniu wspomnienia św. Karola Boromeusza, założyciela pierwszego seminarium duchownego i patrona seminarzystów.
Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (jedno z Papieskich Dzieł Misyjnych) ma na celu wspieranie kształcenia i formacji seminarzystów oraz kandydatów do życia zakonnego, a także przygotowanie kadry zajmującej się ich formacją. Dzięki zbieranym ofiarom realizuje projekty budowy i wyposażenia seminariów oraz domów formacyjnych na terenach misyjnych, budząc przy tym odpowiedzialność za misje.
Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce na stałe utrzymują trzy seminaria:
– WSD św. Jana Marii Vianneya w Moramandze na Madagaskarze,
– WSD Amazońskie św. Augustyna w Iquitos, Peru,
– Propedeutyczne Seminarium św. Jana Marii Vianneya w Chabua w Indiach.
Kwota zebrana w 2023 roku w Polsce i przekazana do Sekretariatu Generalnego PDPA wynosiła: 670 776,08 zł.
Szczegóły dotyczące akcji na stronie Papieskich Dzieł Misyjnych.
Krzysztof Jędrasik