Celem jest zwiększenie liczby psychiatrów dziecięcych. Miasto poszerza ofertę wsparcia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Opieka psychologiczna, centra zdrowia psychicznego, bezpłatne zajęcia i warsztaty ze specjalistami – to niektóre aspekty wsparcia, które Warszawa zapewnia dzieciom i nastolatkom. O najbliższych planach mówiono podczas czwartkowej konferencji w Szpitalu Wolskim.
W ramach opieki psychiatrycznej dla dzieci i nastolatków, w Polsce funkcjonuje 3-poziomowy system. Pierwszy poziom to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, w których świadczenia udzielane są w trybie ambulatoryjnym przez psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych. Ośrodki oferują m.in. porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej), wizyty i porady. Przeznaczone są dla osób, które nie wymagają diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii.
W Warszawie działa sieć 28 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych
O najbliższych planach dotyczących pomocy psychiatrycznej i psychologicznej w stolicy mówiono podczas czwartkowej (09.01.) konferencji w Szpitalu Wolskim w Warszawie. Od kilku lat dużym wyzwaniem jest dostępność specjalistów zaznaczył kierownik oddziału rehabilitacji psychiatrycznej dzieci i młodzieży dr Cezary Żechowski.
– To, co staramy się robić to zwiększenie liczby psychiatrów dziecięcych. I w tej chwili przyjęliśmy 8 osób, to po pierwsze. Też bardzo istotne jest to, żeby tam, gdzie lekarz jest niedostępny, żeby już byli terapeuci środowiskowi, psycholodzy – mówił dr Cezary Żechowski.
W Szpitalu przy ul. Kasprzaka działa m.in. Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego. Pobyt w tamtejszym oddziale może być alternatywą dla całodobowej hospitalizacji.
– Nasze centrum zajmuje się tak, jak nazwa wskazuje, opieką, opieką psychiatryczną, psychoterapeutyczną i środowiskową skierowaną do dzieci, młodzieży, ale także do ich rodzin, a nawet szerzej, do sieci społecznych, w których te dzieci, młodzież i rodziny funkcjonują. Naszą ambicją jest to, żebyśmy byli blisko rodzin i blisko dzieci. Żeby ten nasz kontakt był bardzo łatwy, abyśmy byli po prostu dostępni – dodał dr Żechowski.
Gdzie zadbać o zdrowie psychiczne młodych?
Drugi poziom opieki psychiatrycznej obejmuje funkcjonowanie centrum zdrowia psychicznego, gdzie młodzi pacjenci mają dostęp do szerszego zakresu świadczeń niż w ośrodkach opieki psychologicznej. Na tym poziomie są pod opieką lekarzy psychiatrów oraz prowadzona jest bardziej zaawansowana opieka terapeutyczna. Centra obejmują opieką psychiatryczną pacjentów, którzy mają już za sobą terapię w ośrodkach pierwszego poziomu referencyjnego. Wsparcie w tym zakresie oferuje 8 miejskich podmiotów leczniczych m.in. poradnie na Woli, Ursynowie, Ochocie, Pradze-Północ i Pradze-Południe.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, co piąte dziecko w Europie zgłasza różne problemy dotyczące zdrowia psychicznego. Z powodu narastających wyzwań, w marcu w stolicy organizowany jest Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego.
Krzysztof Jędrasik