„Solidarni z Libanem”. W najbliższą niedzielę przypada XIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku pomoc finansowa trafi do Libanu.
Sytuację w tym kraju zdestabilizowało m. in. przyjmowanie przez wiele lat dużej liczby uchodźców.
– 4,5 milionowy kraj przyjął 0,5 mln uchodźców z Palestyny i 2 mln z Syrii, więc na 4,5 mln mieszkańców jest 2,5 mln uchodźców. To totalnie rozwaliło gospodarczą stronę Libanu. Do tego doszły problemy związane z wybuchem, który nastąpił w porcie, a Liban w ok. 80% jest uzależniony od importu żywności, leków, wszystkiego. Na to nałożyła się bardzo duża inflacja: ktoś, kto zarabiał około 1000 dolarów dzisiaj otrzymuje równowartość 70 dolarów. Do tego doszły napięcia wewnętrzne – mówił dyrektor Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.
Około 1,5 tys. szkół w Libanie grozi zamknięcie.
– Będziemy mieć setki tysięcy dzieci, które będą dziećmi ulicy. Jeśli nauczymy dzieci żyć z karabinu i wymuszania, to one już do szkoły nie wrócą. Niestety, takie przypadki mieliśmy w Syrii, bo rodziców nie było stać na posyłanie dzieci do szkoły. W Libanie, żeby dziecko chodziło do szkoły potrzeba miesięcznie 20 dolarów, w Syrii to jest 10 euro. Nawet na to ich nie stać – dodał ks. prof. Waldemar Cisło.
Za zorganizowanie dnia solidarności z Libanem podziękował katolicki arcybiskup Kościoła Greckomelchickiego Bejrutu i Byblos w Libanie abp Georges Bacouni. Powiedział, że sytuację w Libanie znacznie pogorszyła eksplozja w porcie w Bejrucie, która miała miejsce w 2020 roku. Większość ofiar tego wybuchu, w wyniku którego 100 tys. Libańczyków zostało bez dachu nad głową, to chrześcijanie.
Ze względu na trudną sytuację, większość chrześcijan opuszcza Liban. Bliski Wschód pozostaje praktycznie bez wyznawców Chrystusa, a to kolebka chrześcijaństwa.
– Nasza troska jest skierowana w odpowiedzi na apel hierarchów z Libanu, z Palestyny i z Syrii o to, by pomagać tamtejszym mieszkańcom. Aby mogli oni pozostać i świadczyć o ciągłości wiary chrześcijańskiej na tych terenach, gdzie rodziło się chrześcijaństwo – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński.
Mieszkańców Libanu można wesprzeć poprzez modlitwę, wpłaty i SMS-y. Więcej informacji TUTAJ.
Organizatorem Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym został ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 2008 roku. Obchodzony jest w każdą drugą niedzielę listopada.
Agata Pniewska