W niedzielę – 10 listopada, Kościół katolicki obchodzi XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje wsparcie dla mieszkańców Sudanu Południowego.
Ponad połowa mieszkańców Sudanu Południowego głoduje. Niemal milion dzieci poniżej piątego roku życia jest niedożywionych. Śmierć głodowa grozi 50 tysiącom z nich. W kraju dotkniętym konfliktem wojennym trwa katastrofa humanitarna spowodowana długotrwałą suszą, a następnie silnymi opadami deszczu, które doprowadziły do powodzi.
Biskup diecezji Malakal w Sudanie Południowym – Stephen Nyodho Ador Majwok podkreśla, że sytuacja w kraju jest dramatyczna.
– Problem zaczął się od konfliktu między rządzącymi. Obecnie mamy obozy dla uchodźców z wielu krajów sąsiednich Kenii, Ugandy, Etiopii, Afryki Środkowej i uchodźców wewnętrznych, co wiąże się z ogromem wyzwań dla Kościoła, który dba o zapewnienie żywności, dachu nad głową, czy leków – powiedział biskup.
Ponadto 60 procent ludności nie ma dostępu do czystej, pitnej wody.
Ksiądz Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podkreśla, że pomoc dla Sudanu Południowego jest pilną potrzebą.
– Domy ledwo odbudowane po działaniach wojennych zostały zniszczone przez powódź, potrzeba zakupu namiotów, żywności – podkreślił duchowny.
Trwający kryzys żywnościowy w Afryce jest jednym z najpoważniejszych od lat. Jego skutki mocno odczuwają mieszkańcy Sudanu Południowego, ale również Somalii, Etiopii czy Madagaskaru.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomaga w 140 krajach na całym świecie. Wspiera prześladowanych i uciskanych chrześcijan, zwłaszcza w rejonach objętych biedą i pogrążonych w konfliktach zbrojnych (Afryka, Azja, Ameryka Łacińska, Europa Wschodnia). Na stronie PKWP można znaleźć materiały liturgiczne na XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
IAR