„Pokazali jak żyć Ewangelią”. Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. rodziny Ulmów
7 lipca 2024 roku Kościół katolicki w Polsce po raz pierwszy przeżywa liturgiczne wspomnienie błogosławionej rodziny Ulmów. Ich uroczysta beatyfikacja odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy wyniesiono całą rodzinę, czyli Józefa i Wiktorię oraz ich siedmioro dzieci.
Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie II wojny światowej ukrywali w swoim gospodarstwie w Markowej ośmioro Żydów. Za swój heroizm – 24 marca 1944 roku zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów.
10 września 2023 odbyła się uroczysta beatyfikacja małżeństwa oraz ich siedmiorga dzieci. Mszy świętej beatyfikacyjnej na stadionie w Markowej przewodniczył kard. Marcello Semeraro, który w wygłoszonej homilii powiedział m.in.:
– Rodzina Ulmów dołącza dziś do szlachetnego i bogatego grona synów i córek narodu polskiego, którzy w wiekach dawnych, ale też i we współczesnym czasie zostali wyniesieni do chwały ołtarzy jako Święci i Błogosławieni. Świadectwo ich życia jest przykładem i wzorem do naśladowania. Są nam też ofiarowani jako orędownicy u Pana Boga, abyśmy mogli powierzać im naszą codzienność, nasze nadzieje, radości, potrzeby i zmartwienia. Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski, Świętym i Błogosławionym tego narodu, a od dziś wszyscy razem, publicznie, rodzinie Ulmów, zawierzamy gorącą modlitwę za rodzinę ludzką i o pokój w bliskiej Ukrainie – mówił kardynał Semeraro.
Wspomnienie liturgiczne bł. rodziny męczenników obchodzone jest po raz pierwszy w niedzielę, 7 lipca 2024 roku. To dzień rocznicy ślubu Józefa i Wiktorii Ulmów.
Błogosławiona rodzina jest przykładem dla współczesnych małżonków – mówi ks. Tadeusz Sowa z Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.
– Ulmowie są przykładem dla każdej rodziny, by żyć Ewangelią w trudnych czasach, na każdy dzień. By dzielić się miłością z człowiekiem i budować płaszczyznę dialogu z osobami innych wyznań, innych kultur, innych środowisk, w imię miłości Chrystusa – mówi kapłan.
Miłość i wiara zaczyna się w rodzinie – zaznacza ks. Sowa.
– Ulmowie przekazali dzieciom wiary poprzez przykład życia Słowem Bożym zrealizowanym w codzienności, a także wspólną modlitwą i uczestnictwem w niedzielnej Mszy świętej i we wspólnocie lokalnego Kościoła. Miłość zaczyna się w rodzinie, rozwija się w domu rodzinnym i promieniuję na całe środowisko – dodał.
Warto przypomnieć, że 13 września 1995 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. W 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 roku w Markowej otwarto muzeum ich imienia, poświęcone wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady. Od 2018 roku w rocznicę wydarzeń w Markowej – 24 marca – decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
K.J.