Zakończyła się wizyta ad limina Apostolorum. Z wizytą w Watykanie, przez prawie cały październik, przebywało 87 biskupów polskich w czterech grupach.
Celem wizyty było: nawiedzenie grobów św. Piotra i św. Pawła, przedstawienie sytuacji Kościoła partykularnego Ojcu Świętemu Franciszkowi oraz wzrost wiary każdego Kościoła diecezjalnego. Polscy biskupi zdawali relacje ze swojej posługi w diecezjach, kontaktach z wiernymi oraz omawiali problemy, z jakimi obecnie mierzy się Kościół. Termin „ad limina Apostolorum” oznacza „do progów (grobów) Apostołów”.
Wizytę ad limina Apostolorum podsumowuje kierownik działu zagranicznego KAI Krzysztof Tomasik.
– Przede wszystkim mówiono o wyzwaniach, jakie stoją przed Kościołem w Polsce i na świecie. Mówiono m.in. o duszpasterstwie po pandemii koronawirusa, ewangelizacji, o odchodzeniu ludzi od Kościoła, o obojętności religijnej wśród młodego pokolenia, o migrantach, a także o kryzysie rodziny czy współczesnych mediach.
Za najciekawsze i inspirujące uznano wizyty w Dykasterii ds. komunikacji – zauważa Krzysztof Tomasik.
– Zachęcano tam biskupów, aby byli otwarci na media, bez względu na ich opcje polityczne i poprzez nie na komunikowanie się ze społeczeństwem szerokorozumianym, tak, aby docierać z Ewangelią do wszystkich, szczególnie przez media społecznościowe. Mówiono także o języku, jako jednym z podstawowych problemów komunikacji. Bez zrozumiałego języka nie ma spotkania i wspólnoty. Język musi być jasny i merytoryczny. Język mediów jest inny niż język ambony – dodaje.
Zgodnie z prawem kanonicznym wizyty „ad limina” organizowane są co ok. 5 lat. Poprzednia wizyta polskich biskupów miała miejsce w 2014 roku.
Wszystkie tematy, poruszone podczas wizyty ad limina Apostolorum zostały szczegółowo opisane przez Katolicką Agencję Informacyjną i są dostępne do przeczytania na stronie internetowej.
Karolina Stachacz-Bartosik