Podsumowanie najważniejszych wydarzeń roku liturgicznego
Podsumowanie roku liturgicznego na antenie Radia Warszawa. O najważniejszych wydarzeniach mówił na antenie Radia Warszawa redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.
31 grudnia to siódmy dzień w oktawie Bożego Narodzenia. Patronuje nam św. Sylwester I, papież. Tego dnia udziela się odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami wszystkim wiernym, którzy w kościele lub kaplicy będą nabożnie uczestniczyć w śpiewie albo recytacji hymnu „Ciebie Boga wysławiamy”.
Podkreśla się, że był to szczególny rok. Świat dotknęła pandemia, przez co wiele codziennych spraw, wydarzeń wyglądało inaczej niż dotychczas. Pomimo tego, w ostatni dzień roku, warto podziękować za wszystkie dobrodziejstwa, które przyniósł nam ten pamiętny 2020.
W audycji „Kościół na fali” na antenie Radia Warszawa redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński podsumował wydarzenia liturgiczne mijającego roku. Przekazał słuchaczom również pewne rady, co zrobić, aby w tej izolacji, odosobnieniu nie tracić relacji z Bogiem, ale przeciwnie – wykorzystać ten czas na jeszcze większe zbliżenie się do Niego.
– Mnie cisną się na usta słowa Jezusa Chrystusa z Ewangelii św. Jana: potrzeba, by prawdziwi czciciele Boga dawali mu cześć w duchu i w prawdzie. Kiedy pojawiają się różne ograniczenia zewnętrzne to wówczas trzeba, abyśmy pogłębili w sobie duchowe przeżycie obecności.
Zawieszono beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, wprowadzono zmiany w uczestnictwie we Mszach Świętych, inny wymiar miały piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Wielu zasłużonych ludzi odeszło z tego świata i również możliwość ich pożegnania była ograniczona. Miało to miejsce w przypadku m.in. ks. Piotra Pawlukiewicza, dzięki któremu wiele osób dostrzegło rolę Kościoła w swoim życiu lub ponownie wróciło na ścieżkę wiary. Wyjątkowymi wydarzeniami w Diecezji Warszawsko-Praskiej były również 100. rocznica Bitwy Warszawskiej oraz 100-lecie urodzin papieża Polaka Jana Pawła II.
Duchowny w rozmowie z Katarzyną Supeł-Zaboklicką wspomniał także o komunii duchowej, o której mówiono już od dawnych czasów, a którą przypomniano przy okazji epidemii koronawirusa.
– W Kościele już od 1 wieków, kiedy przeżywano prześladowania i były to bardzo trudne czasy, istniało pojęcie „chrztu pragnienia”. Mówiono także o „chrzcie prześladowanych” i o „chrzcie krwi”. Bywało, że ci, którzy pragnęli przyjąć chrzest, nie mogli wówczas tego dokonać z wielu powodów. W tym kontekście mówi się także o „komunii pragnienia – komunii duchowej”. Myślę, że wielu ludzi wzbudziło w sobie w tym czasie wielki głód Eucharystii – dodał ks. Zieliński.
Na koniec rozmowy ks. Henryk Zieliński złożył serdeczne życzenia noworoczne słuchaczom, wszystkim wiernym i zaznaczył, że żyjemy w czasach, kiedy pożegnanie „do zobaczenia” nabiera innego wymiaru.
Karolina Stachacz