Plac Pięciu Rogów imienia Poli Negri? Tego chcą radni
![Plac Pięciu Rogów imienia Poli Negri? Tego chcą radni Plac Pięciu Rogów imienia Poli Negri? Tego chcą radni](https://radiowarszawa.com.pl/wp-content/uploads/2021/05/Plac_Pieciu_Rogow_w_Warszawie_2020-1024x654.jpg)
Radni Śródmieścia chcą zmiany nazwy placu Pięciu Rogów na Poli Negri. To miejsce u zbiegu ulic: Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Szpitalnej i Zgoda. Decyzję o zmianie podejmie prezydent Rafał Trzaskowski.
Zdaniem przewodniczącego Rady Dzielnicy Śródmieście Marcina Rolnika plac Pięciu Rogów zasługuje na bardziej reprezentacyjna nazwę.
– Wniosek jako rada dzielnicy Śródmieście o nazwanie placu imieniem Poli Negri, złożyliśmy w związku z modernizacją tego miejsca. Liczymy, że stanie się ono atrakcją turystyczną, jednym z najchętniej odwiedzanych punktów, również przez mieszkańców. Właśnie dlatego, naszym zdaniem, zasługuje ona na patronkę, która jest powszechnie znana. Mnie osobiście nie do końca przekonuje zwyczajowa nazwa – plac Pięciu Rogów – mówi.
Pola Negri zapisała się trwale w historii światowego kina.
– Nazwa zaproponowana przez nas byłaby nie tylko upamiętnieniem jedynej polskiej aktorki, mieszkanki Powiśla, która trwale zapisała się w historii światowego kina, ale również wskazaniem pożądanej kulturotwórczej i rekreacyjnej funkcji placu – dodaje radny.
W Warszawie istnieje już niewielka uliczna nazwana imieniem Poli Negri. Jednak zdaniem radnych nie ma żadnych formalnych przeszkód, aby patronowała i ulicy i placowi. Zmiana nazwy placu ma nie wiązać się z utrudnieniami dla mieszkańców. Władze Śródmieścia podkreślają – nie będzie konieczne ani zmienianie adresów, ani wymienianie dokumentów.
Pola Negri, a właściwie Barbara Apolonia Chałupiec, urodziła się w 1897 r. w Lipnie. W wieku kilku lat wraz z matką przeprowadziła się do Warszawy – była mieszkanką Powiśla. Od roku 1906 r. uczęszczała do szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie. W 1908 r. zadebiutowała na tej scenie w „Jeziorze łabędzim” Czajkowskiego, następnie w solowym tańcu lalki w „Coppelli” Delibesa.
W następnych latach zagrała w takich filmach wytwórni Paramount, jak: „Bella Donna”, „Napiętnowana”, „Tancerka hiszpańska”, „Cesarzowa”, „Piętno krwi”, „Kwiat nocy”, „Czarodziejka”, czy też „Kobieta bezwstydna”. W latach 1929-32 przebywała w Anglii, gdzie wystąpiła w filmie „Ulica potępionych dusz”, a także w teatrze rewiowym. Była jedną z najsławniejszych gwiazd niemego kina.
Greta Laura Sulik