
Jak co roku zapraszamy na piknik rodzinny do Lasu Bielańskiego! W tym roku łączymy dwie okazje: Odpust na Zesłanie Ducha Świętego oraz Dzień Ojca. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Data: 8 czerwca 2025 r., godz.: 10:00 – 15:00
Miejsce: Teren wokół Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Dewajtis 3.
Bilety: Wstęp wolny!
Bądź EKO: Przyjedź bryczką (będzie kursowała wahadłowo wzdłuż ulicy Dewajtis), rowerem lub pieszo, a samochód zostaw poza lasem!
Program wydarzenia:
- 10:00 – start kiermaszu rękodzieła (wzdłuż ulicy Pokamedulskiej)
- 11:00 – procesja znad Wisły, gdzie przypłynie tratwa z warszawskiej Archikatedry św. Jana Chrzciciela z obrazem św. Brunona z Kwerfurtu.
- 11:30 – uroczysta Msza Święta odpustowa (Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP)
- od 12:45 do 15:00 – dmuchańce, koniki, jazda na osiołkach, stoiska strażaków i policji – zwiedzanie pojazdów, pojazd firmy “BYŚ”, przejazd bryczką, animacje dla dzieci
- ok. 12:45 – koncert Babickiej Orkiestry Dętej im. Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Zbigniewa Załęskiego. Orkiestrze będzie towarzyszył chór “Babiczanie” (scena plenerowa przed kościołem)
- ok. 13:45 – spektakl dla dzieci pt. “Ukryte Bogactwo” – Teatr Eden (scena plenerowa przed kościołem)
HISTORIA ODPUSTU
Odpust parafialny z okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) w Lesie Bielańskim – to tradycyjne Święto Bielan od XVII wieku, sięgające królów Władysława IV i Jana Kazimierza. Odpust na Bielanach odbył się po raz pierwszy w 1673 r. Klasztor kamedulski był jednym z ulubionych miejsc świętowania dworu królewskiego. Do kamedułów przybywali królowie wraz z całym dworem na modlitwę, Mszę, ucztę, polowanie i dwudniową zabawę z atrakcjami. Tylko w tym dniu z racji odpustowych do klasztoru wstęp miały kobiety.
Na kartach historii szczególnie zapisała się uroczystość z 1766 r., kiedy to król Stanisław August urządził na Bielanach wielkie widowisko, na które przypłynął Wisłą. Z czasem w odpustach bielańskich zaczęli uczestniczyć nie tylko możni, ale i lud. Wokół klasztoru pojawiły się sceny i kramy, a odpusty poza religijnym charakterem przybierały również cechy festiwalu ludowego. Zielone Świątki w Lesie Bielańskim zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i tak pozostało do chwili obecnej.
Imprezie będzie towarzyszył kiermasz rękodzieła i swojskiego jadła. Swoje produkty wystawią rękodzielnicy z całej Polski. Nie zabraknie stoisk, gdzie będzie można zjeść różne pyszności i zaspokoić swój głód.
O BABICKIEJ ORKIESTRZE DĘTEJ
Pod koniec roku 2012 Stowarzyszenie Kulturalne “KOTWICA” zaprosiło chętnych na zajęcia muzyczne powstającej orkiestry dętej. Projekt powstania orkiestry został zrealizowany w ramach dofinansowanego przez gminę zadania “Wspieranie i upowszechnianie działań z zakresu muzyki”. Efekt – pierwszy koncert już w styczniu 2013 r.
To szybkie działanie sprawiło, że orkiestrą zainteresowała się jedna z fundacji Krzysztofa Pendereckiego. Bliższa współpraca z jej prezesem Wojciechem Ciurzyńskim, wspierającym działania edukacyjne młodzieżowych orkiestr i zespołów kameralnych, przyniosła wsparcie finansowe. To umożliwiło zakup całej partii nowych instrumentów i powiększenie składu, a niedługo potem zaszczyt nadania orkiestrze imienia, właśnie Krzysztofa Pendereckiego. Mistrz przekazał muzykom również jeden z utworów ze swojego okresu młodzieńczego.
Orkiestra działa muzycznie na terenie gminy Stare Babice, gmin sąsiadujących i Warszawy. Współpracuje z jednostkami straży pożarnej, okolicznymi parafiami oraz wieloma organizacjami pozagminnymi.
O SPEKTAKLU
Ideą Teatru Eden jest tworzenie spektakli, które kształtują podstawowe sfery człowieka: emocjonalną, intelektualną i moralną. Aktorzy w sposób atrakcyjny i przystępny dla młodego widza przekazują uniwersalne wartości, które uczą tego, jak być dobrym człowiekiem.
Bohater spektaklu „Ukryte bogactwo” to zdolny i pracowity chłopiec imieniem Józef. Uczynny młodzieniec doceniany jest przez swojego ojca, co wywołuje zazdrość u starszego brata Szymona, który pragnie jedynie być bogatym, nie wkładając w to żadnej pracy. Co więcej, chce to osiągnąć kosztem młodszego brata. Oszukuje go i podstępem zwabia do opuszczonej studni… Czy ta opowieść będzie miała szczęśliwe zakończenie i co wydarzy się, gdy w całej historii pojawi się sam faraon?
To przedstawienie da nam odpowiedź na pytanie, czym może być bogactwo i gdzie jest ukryte. Niekoniecznie są to złote szaty czy skarby gromadzone wokół siebie, ale miłość, szacunek i wzajemna pomoc, a także umiejętność przebaczania.
Organizatorzy: Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce, Urząd Dzielnicy Bielany, parafia Bł. E. Detkensa.