„Pielgrzymowanie przypomina całe chrześcijańskie życie”
To szansa na głębsze spotkanie z Bogiem. 5 sierpnia na szlak wyruszy 41. Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. W tym roku pątnikom będzie towarzyszyć hasło: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Niebawem starują zapisy.
Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin rozpoczyna się zawsze 5 sierpnia mszą święta o godz. 7:00 w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Dnia 14 sierpnia około godz. 12:45 pielgrzymi docierają na Jasną Górę. Trasa liczy 315 km. Noclegi zaplanowane są w miejscowościach: Glinki, Warka, Białobrzegi, Odrzywół, Ogonowice, Fałków, Kluczewsko, Podlesie, Małusy Wielkie, Częstochowa.
W ciągu dnia przewidziane są postoje: pół godziny co około 4-6 km oraz jeden postój w środku dnia na obiad trwający jedną godzinę.
Pielgrzymowanie można porównać do naszej wędrówki przez życie – mówi kierownik praskiej pielgrzymki ks. Dariusz Bala.
– Ono zakłada po pierwsze wyjście z tego miejsca, w którym żyjemy, zostawienie czegoś. To bardzo przypomina całe życie chrześcijańskie, na którym pielgrzymujemy do swojego miejsca w Niebie. I my tutaj też tak odrywamy się od tej rzeczywistości, w której jesteśmy na co dzień i próbujemy skupić się na spotkaniu z Bogiem po to, żeby wrócić z powrotem do tego miejsca, z którego wyszliśmy, ale już przemienieni przez to wspólne pielgrzymowanie i doświadczenie spotkania z Panem Bogiem – wyjaśnia kapłan.
Pielgrzymka potrwa 10 dni. Cała trasa liczy ponad 315 kilometrów. Każdy dzień wypełnia m.in. modlitwa, refleksja i śpiew.
– Każdy dzień jest podzielony na etapy. Po każdym etapie jest półgodzinna przerwa czy też większa przerwa obiadowa. W tym czasie na każdym etapie albo rozważamy Słowo Boże, albo się modlimy, śpiewamy, modlimy się różańcem lub też słuchamy konferencji zaproszonych gości – dodaje ks. Bala.
Ks. Dariusz Bala przypomina co trzeba zabrać na pielgrzymi szlak.
– Na pewno na pielgrzymkę trzeba zabrać dobre buty, to jest podstawa. Buty, które nam pozwolą pielgrzymować. Na pewno trzeba zabrać coś od deszczu, jakiś plecak, dobrze jest ze sobą zabrać również namiot, bo nigdy nie wiadomo czy uda nam się znaleźć jakiś inny nocleg – zaznacza kapłan.
Organizatorzy przypominają, że każdy pielgrzym powinien być przygotowany na zmęczenie, niepogodę, upał, niewygody, skromne warunki sanitarne i dolegliwości fizyczne. Poważniejsze schorzenia należy zgłosić przy zapisach. W niektórych sytuacjach zgodę na udział w pielgrzymce powinien wyrazić lekarz. Osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia (zwłaszcza układu krążenia i neurologiczne) powinny decyzję o udziale w pielgrzymce podejmować ostrożnie. Udział w pielgrzymce wymaga dobrej kondycji fizycznej – czytamy na stronie pielgrzymki.
Pielgrzymka jest aktem religijnym błagalnym, dziękczynnym i pokutnym. Są to „rekolekcje w drodze”, w centrum pielgrzymki jest codzienna Eucharystia. Pielgrzymi zwracają się do siebie zwrotami: „bracie” i „siostro” bez względu na wiek i pozycję społeczną, aby stanowić równość i tworzyć jedność.
Tegoroczna Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę odbędzie się w dniach od 5 do 14 sierpnia.
Zapisy odbędą się w parafii Narodzenia Pańskiego przy Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Warszawie przy ul. Ostrobramskiej 72 w dniach od 01. do 04.08 w godz. 16:00-20:00.
Do zapisu potrzebny jest formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.parafiaostrobramska.pl (KLIKNIJ) oraz w parafii Narodzenia Pańskiego w dniach zapisów.
Pielgrzymce patronuje Radio Warszawa.
Krzysztof Jędrasik