Na piechotę pójdą do Maryi. Na początku sierpnia rozpocznie się sezon pielgrzymkowy. Z Warszawy do Częstochowy wyruszy wiele grup. Jedną z nich jest 44. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, która z kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu wyruszy 5 sierpnia o 5:30. Duża liczba uczestników świadczy o odrodzeniu tradycji pielgrzymowania.
– Myślę, że odrodzenie bierze się z chęci bycia z drugim i nie wskazywałbym tutaj tradycji, nie wskazywałbym tutaj relacji międzyludzkich ani wychowania, tylko wskazywałbym przede wszystkim chęć jakiejś relacji z Panem Bogiem, chęć przeżycia czegoś innego – mówił w Poranku z Radiem Warszawa ks. Radosław Wołkowycki.
Jest wiele osób, które w wędrowaniu na Jasną Górę uczestniczą w różnych formach od wielu lat.
– Według mnie pielgrzymka uzależnia. Kiedy pójdzie się jeden raz, to już później jest ciężko zrezygnować. Miałam takie sytuacje, że wychodziła grupa, a ja musiałam zostać w domu. Był płacz, było ciężko, był żal i chęć dołączenia nawet w trakcie do grupy – podkreśla Natalia Ilczuk z grupy biało-zielonej.
Jak co roku, pielgrzymka ma swoje hasło. W tym roku są to słowa z Ewangelii św. Jana.
– Te rekolekcje w drodze w tym roku postanowiliśmy nazwać cytatem, słowami z 15 rozdziału Ewangelii św. Jana „Idę do Ojca”. Są to słowa, które wypowiada Chrystus trochę z tęsknoty, trochę z tego faktu, że zapowiedział wcześniej, „Idę przygotować wam miejsce, gdy powtórnie przyjdę, zabiorę was do siebie”. Centralnym punktem naszej wiary to jest właśnie dotrzeć do Boga – wyjaśnia kapłan.
Wciąż trwają zapisy na rekolekcje w drodze. Jak dołączyć do grupy?
– Zapisy są już od pierwszego lipca online. Przez naszą stronę internetową wchodzimy na specjalne systemy elektronicznych zapisów. Wybieramy swoją grupę, dajemy liczbę dni, na które chcemy pójść. Warto dodać, że nie trzeba iść na całość. Możemy na jeden dzień, na trzy, na dwa, na dziesięć – dodaje ks. Radosław Wołkowycki.
W akademickiej pielgrzymce idzie zwykle około dwóch tysięcy osób. Pątnicy przez 10 dni przejdą między innymi przez Niepokalanów, Boguszyce, Smardzewice, Gidle i Mstów. Na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia.
Cała rozmowa z Poranka z Radiem Warszawa tutaj:
Wojciech Dudkowski