Pięciu nowych kapłanów w diecezji warszawsko-praskiej
Diakoni szóstego roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przyjęli święcenia kapłańskie. W sobotę, 3 czerwca, uroczystej Eucharystii w katedrze przy ul. Floriańskiej przewodniczył bp Romuald Kamiński.
Razem z ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej Mszę Świętą koncelebrowali przełożeni seminarium, kanclerz kurii, rekolekcjonista, proboszczowie parafii rodzinnych diakonów oraz proboszczowie z parafii praktyk diakońskich.
W homilii, biskup Romuald Kamiński przypomniał o najważniejszych zadaniach jakie stoją przed nowymi księżmi.
– Czymże jest, czym powinno być kapłaństwo? Odpowiedź jest prosta: posługą dla dobra ludzi. Moi drodzy, największym dobrem jakie możemy świadczyć drugiemu człowiekowi to jest to, że pomagamy mu w drodze na wyżyny świętości, w drodze do nieba – mówił duchowny.
Biskup Kamiński dodał, że kapłani powinni wyjaśniać ludziom naukę Kościoła w kontekście współczesnych wyzwań.
– W tym kapłaństwie mamy być nauczycielami, objaśniać prawdy wiary i pomagać z dużą pokorą rozumieć przeżywane wydarzenia – mówił bp Kamiński.
Chwilę po przyjęciu święceń neoprezbiterzy mówili Radiu Warszawa o uczuciach jakie im towarzyszą i wyzwaniach, które przed nimi stoją:
Pięciu nowych kapłanów diecezji warszawsko-praskiej to:
Ks. Michał Kaczmarczyk – 35 lat, pochodzi z parafii Matki Bożej Bolesnej w Radomiu (diecezja radomska). Ukończył studia doktoranckie z zakresu teologii pastoralnej, jest absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania, informatyki i organizacji pracy. Przed wstąpieniem do seminarium był związany duszpastersko z ruchami pielgrzymkowymi oraz liturgiczną służbą ołtarza. Wieloletni pracownik samorządowy oraz inicjator lokalnych działań społeczno-promocyjnych. Interesuje się żeglarstwem i podróżami, wolny czas poświęca na gitarę, badmintona i dobry film.
Ks. Mateusz Kania – 32 lata, pochodzi z parafii Chrystusa Króla na warszawskim Targówku. Od lat związany ze wspólnotą służby liturgicznej ołtarza. Przed przyjściem do seminarium studiował samorząd terytorialny oraz pracował w instytucjach samorządowych. Jest autorem strony internetowej i specjalistą od rytu ambrozjańskiego (mediolańskiego). Jego konikiem są podróże, architektura, historia oraz grafika komputerowa. Autor m.in. logo diecezji warszawsko-praskiej.
Ks. Marcin Malinowski – 33 lata, pochodzi z parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej w Halinowie. Do seminarium wstąpił po studiach na kierunku Technologia Żywności w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przed wstąpieniem do seminarium był członkiem liturgicznej służby ołtarza – odpowiednio ministrantem i lektorem. Jego zainteresowania to sport, motoryzacja, dobry film – zwłaszcza komedie, jak również literatura faktu i biografie.
Ks. Paweł Sasin – 26 lat, od 2020 parafianin parafii św. Klemensa w Klembowie. Był członkiem wspólnoty ministrantów, lektorów w poprzedniej parafii (p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie). Do seminarium zgłosił się w trakcie studiów Chemii na Uniwersytecie Warszawskim. Lubi książki, przyrodę, podróżować na rowerze i motocyklu.
Ks. Adrian Woźniak – 26 lat, z parafii św. Wojciecha BM w Wiązownie. Związany ze wspólnotą ministrantów i lektorów. Do seminarium zgłosił się bezpośrednio po maturze (po Technikum Mechatronicznym). Pasjonuje się liturgiką, lubi boks, majsterkowanie, karaoke oraz wędkarstwo.
Poniżej cała homilia bp. Romualda Kamińskiego:
Poniżej relacja z uroczystej Mszy świętej połączonej z udzieleniem święceń kapłańskich w katedrze praskiej 03.06.2023 roku:
Krzysztof Jędrasik