Pięćdziesiąta kwesta na Powązkach będzie pierwszą wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. 1 listopada przy cmentarzu tradycyjnie pojawią się kwestarze. O tym, jak udało się zdobyć wyróżnienie mówił w Poranku z Radiem Warszawa przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa – Marcin Święcicki.
– Trzeba było przedstawić dowody jakieś na to, że ta tradycja jest rzeczywiście trwała, że ona będzie kontynuowana, że są ludzie i instytucje, są zwyczaje i że to się trwale przyjęło. Rada konkursowa uznała, że rzeczywiście zasługujemy na taki wpis – podkreśla.
Wśród kwestarzy co roku pojawiają się znani aktorzy, dziennikarze, ale także przedstawiciele różnych zawodów i grup społecznych.
– Będzie góral z Nowego Targu, który przyjeżdża. co roku, będą tancerze z „Mazowsza”, bractwo kurkowe. Kolejarze zbierają na groby osób zasłużonych dla rozwoju polskich kolei. Wiele osób się zgłasza. 250 osób przez te trzy dni zbiera pieniądze – mówi Marcin Święcicki.
Wielu z nich na Powązkach kwestuje od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat.
– Traktują to jako obywatelski obowiązek i nawyk. Obchodzimy w tym roku pięćdziesięciolecie kwesty. Gdy policzyliśmy, to wśród żyjących kwestarzy jest około sześćdziesięciu, którzy co najmniej dwadzieścia pięć razy zbierali. A w ogóle w sumie osób, które zbierały na Powązkach przez te pięćdziesiąt lat jest około ośmiuset – podsumowuje nasz gość.
Cmentarz Powązkowski jest często odwiedzanym na początku listopada miejscem, zarówno przez warszawiaków, jak i turystów.
– To miejsce szczególne nie tylko dla warszawiaków, ale chyba w ogóle dla Polski. To cmentarz najbardziej prestiżowy, elitarny w Warszawie, gdzie spoczywa najwięcej twórców, działaczy, artystów, przemysłowców, osób zasłużonych w najrozmaitszy sposób dla naszej kultury, dla naszego rozwoju, dla naszej nauki. Pochowani są tam prezydenci, premierzy, laureat Nagrody Nobla, bardzo wielu pisarzy, muzyków, adwokatów, przemysłowców, bankierów – wymienia Święcicki.
W tym roku kwesta na renowację zabytkowych nagrobków na Powązkach zostanie przedłużona na 2 i 3 listopada.
Cała rozmowa tutaj
Wojciech Dudkowski