Patryk Jaki podsumowuję działania komisji weryfikacyjnej
– Dla komisji weryfikacyjnej badającej warszawską reprywatyzację to był ciężki, ale zarazem owocny rok – mówi jej szef, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Przewodniczący podkreśla, że informacje, które udało się do tej pory pozyskać, przyczyniły się między innymi do postawienia przez wrocławską Prokuraturę Regionalną aktu oskarżenia wobec podejrzanych o udział w „dzikiej reprywatyzacji”.
Komisja w ciągu minionego roku uchyliła bądź unieważniła decyzje reprywatyzacyjne dotyczące ponad trzydziestu warszawskich nieruchomości. Chodzi między innymi o dawny ogródek jordanowski przy ulicy Szarej czy kamienicę przy Kazimierzowskiej 34, którą warszawski Ratusz przekazał rodzinie Jakuba R.
Patryk Jaki zaznacza, że przyznano też pierwsze odszkodowania i zadośćuczynienia, które powinny trafić do osób dotkniętych „dziką reprywatyzacją”. Pieniądze wciąż nie zostały wypłacone, bo stołeczny urząd miasta wszystkie decyzje zaskarża.
Komisja weryfikacyjna działa na mocy ustawy z marca ubiegłego roku. Według raportu zaprezentowanego w październiku przez Patryka Jakiego oraz część członków gremium, Warszawa straciła na reprywatyzacji ponad dwadzieścia jeden miliardów złotych.
IAR