Są źródłem szkodliwych substancji, ale i cennych surowców. Stołeczny ratusz przypomina o Miejskich Punktach Elektroodpadów. To specjalne pojemniki, w których mieszkańcy mogą oddać zużyte telefony, ładowarki czy baterie.
Pierwsze pojemniki pojawiły się w Warszawie w ubiegłym roku. Ustawione są w łatwo dostępnych miejscach, w niemal wszystkich dzielnicach Warszawy.
Oddawanie elektrośmieci do wyznaczonych miejscach zwiększa szansę na ich recykling i ochronę środowiska. Nie wolno wyrzucać ich do zwykłego kosza – mówi zastępca rzecznika prasowego Warszawy, Jakub Leduchowski.
– Drobne urządzenia, takie jak telefony komórkowe, ładowarki, żarówki, czy baterie powinny trafić na przykład do jednego z Miejskich Punktów Elektroodpadów. W roku 2023 ustawiliśmy ich w Warszawie 55, a w roku 2024 kolejnych 14 – informuje Jakub Leduchowski.
Tylko w pierwszych miesiącach funkcjonowania tych punktów zebrano aż 8 ton odpadów. To nie jedyne miejsce gdzie można oddać zużyty sprzęt – dodaje Jakub Leduchowski.
– Elektroodpady można też oddać sklepach ze elektroniką, PSZOK-ach, w MPSZOK-ach, Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko i pojemnikach na małe elektrośmieci ElektroEko. Istnieje też możliwość zamówienia odbioru bezpośrednio do domu – wskazuje Jakub Leduchowski.
W Warszawie jest niemal 69 Miejskich Punktów Elektroodpadów. Ich zakup został sfinansowany w ramach projektu Unii Europejskiej Capital Cities.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.