To okazja, by zdobyć cenną wiedzę i przypomnieć ważne zasady. Od 7 do 12 października potrwa Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa. W tym czasie stołeczne służby organizują spotkania edukacyjne z mieszkańcami i prowadzą wzmożone działania. Poniedziałek jest poświęcony bezpieczeństwu na drogach.
Każdy dzień Warszawskiego Tygodnia Bezpieczeństwa jest poświęcony innej tematyce. To m.in. pokazy pierwszej pomocy, bezpieczeństwo kobiet i systemy alarmowania. Poniedziałek, 7 października dotyczy bezpieczeństwa na drogach.
– Policjanci poszczególnych komend rejonowych z Warszawy prowadzili, oczywiście z przedstawicielami innych służb, spotkania z uczniami klas mundurowych. Spotykali się także bezpośrednio z mieszkańcami. Policjanci przekazywali ulotki, które promują bezpieczne zachowania, dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas codziennej służby – mówi Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji.
W ramach akcji, policja prowadzi też wzmożone kontrole na drogach i przejściach dla pieszych.
– Takie bezpośrednie interakcje są niezwykle cenne, ponieważ pozwalają na wymianę informacji, a także na budowanie zaufania wśród społeczności. Szczególny nacisk kładziemy tutaj na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjanci prowadzą rozmowy z przechodniami, także przeprowadzają wzmożone kontrole na drogach, przy przejściach dla pieszych oraz na ścieżkach rowerowych – dodaje.
To okazja, by przypomnieć o ważnych zasadach.
– Warto przypomnieć, że korzystając z pojazdów mechanicznych należy kierować się rozsądkiem i rozwagą. Piesi powinni pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Pomimo pierwszeństwa na pasach zawsze warto upewnić się czy kierowcy ich dostrzegają. Edukacja najmłodszych w zakresie bezpiecznych zachowań na drodze jest tutaj kluczowa. To właśnie teraz powinni oni przyswoić sobie zasady, które zapewnią im bezpieczeństwo w przyszłości – zaznacza .
Czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo na drogach są także elementy odblaskowe. To ważne szczególnie w okresie jesienno-zimowym – dodaje Edyta Adamus.
– Nasi profilaktycy uczulają szczególnie najmłodszych, aby takie elementy odblaskowe nosili, czy to na plecaku czy na kurtce. Dzięki temu zarówno najmłodsi, ale również starsze osoby są lepiej widoczne na drodze. Jeżeli kierowca nas zobaczy z daleka, pozwoli mu to szybciej zareagować i unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drogach – przypomina .
Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa odbywa się w ramach programu „Warszawa chroni”.
Krzysztof Jędrasik