
25 maja znicze pamięci zapłoną w Warszawie i całym kraju jako wyraz pamięci o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Tego dnia przypada 77 rocznica zamordowania polskiego bohatera wyrokiem komunistycznego sądu w więzieniu na Mokotowie.
Jakie były dokonania Pileckiego?
-Dokonania Witolda Pileckiego budzą podziw kolejnych pokoleń. Warto podkreślić, że to właśnie jego raport był jednym z pierwszych świadectw Holokaustu przekazanych państwom alianckim. 25 maja 1948 roku komuniści zabili człowieka, który całe życie poświęcił służbie wolnej Polsce. Człowieka, który jest uznawany za jednego z najdzielniejszych Polaków walczących w latach II wojny światowej. Ochotnika do Auschwitz, który kontynuował walkę o niepodległość już po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną – mówi doktor habilitowany Filip Musiał z Instytutu Pamięci Narodowej.
Śmiertelny strzał padł o 21:30, stąd symboliczna godzina rozpalenia zniczy pamięci – zaznacza historyk.
Jak upamiętnić Rotmistrza?
-Od kilku lat, w godzinę śmierci o 21.30 Instytut Pamięci Narodowej zachęca do tego, aby spotykać się pod tymi miejscami rozsianymi po całej Polsce, w których rotmistrza upamiętniono. Po to, by w godzinę śmierci rotmistrza zapalić mu znicz pamięci i dać świadectwo tego, że jako wspólnota narodowa pamiętamy o naszym bohaterze.
W Warszawie wyraz pamięci pojawi się przy symbolicznym grobie rotmistrza w „Kwaterze na łączce” na Powązkach Wojskowych, przy Pomniku Żołnierzy AK na Żoliborzu, przy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a także wielu innych miejscach upamiętnienia na terenie stolicy. O Witoldzie Pileckim pamiętają także mieszkańcy całego kraju – w tym Oświęcimia, Poznania, Wielunia czy Łodzi.
Naszą misją jako pracowników IPN jest poszerzanie świadomości o tej wyjątkowej postaci – dodaje doktor habilitowany Filip Musiał.
– Chcielibyśmy, aby co roku tych miejsc przebywało. Chcielibyśmy, aby Polacy pamiętali o Rotmistrzu i aby starali się wskazywać nowe miejsca upamiętnień, nowe miejsca związane z historią Rotmistrza Pileckiego. Chcielibyśmy, aby nawet bez zachęty z czyjejkolwiek strony sami chcieli się w nich spotykać i dawać wyraz temu, że o Rotmistrzu pamiętają i że jest on dla nas dziś w wolnej Polsce ważnym punktem odniesienia – wyjaśnia.
Do 1989 roku wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W 2006 roku, decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Witold Pilecki otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego. W 2013 z rotmistrza został awansowany na pułkownika.
A.C.