Pamięć o Bohaterach bez imienia i bez grobu
„Jesteśmy zobowiązani jako Polacy do pamięci o naszych Bohaterach.” – powiedział ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Duchowny przypomina, aby podczas listopadowych uroczystości, nie zapominać o odwiedzeniu miejsc pamięci oraz o modlitwie za tych, którzy nie mają własnego grobu.
W uroczystość Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. Nie powinniśmy przy tym zapominać o tych, którym zawdzięczamy wolność, a którzy nie mają własnej mogiły.
– Jako Polacy jesteśmy narodem odpowiedzialnym za tych, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny. Za tych, którzy zginęli w wojnach, w obozach koncentracyjnych, którzy zostali zamęczeni w wielu katowniach komunistycznych, a których szczątków do dzisiaj nie odnaleźliśmy. To niezwykle ważne, abyśmy i o nich pamiętali. O tych, którzy mają swoje groby, jak również o tych, którzy swoich grobów wciąż nie mają – mówi ks. Tomasz Trzaska.
Mogiły Bohaterów znajdują się na wielu cmentarzach w naszych okolicach. Są jednak takie miejsca pochówku, o których nikt nie wie. Wielu obrońców naszej Ojczyzny zostało zamordowanych w tajemnicy i pozbawionych możliwości godnego pogrzebu.
– Musimy o nich pamiętać. To jest nasz obowiązek, aby jako Polska odnaleźć ich groby, aby zidentyfikować ich szczątki, aby nad ich grobem – już tym prawdziwym, realnym – w poświęconej ziemi zawisła tabliczka z ich nazwiskiem. Nie możemy ustawać w tych wysiłkach. Musimy pamiętać, jako Polacy, że wciąż na terenie Rzeczpospolitej są groby Polaków, o których nikt nie wie. Są miejsca, do których wrzucono – bez szacunku i bez godności – szczątki polskich Bohaterów. Musimy o tym pamiętać – dodaje kapelan.
Ksiądz Trzaska podkreślił, że odnalezienie szczątków naszych Bohaterów i umożliwienie ich godnego pochówku jest naszym narodowym obowiązkiem i zadośćuczynieniem za ich poświęcenie.
– My, naszą wrażliwością, pamiętajmy o tych miejscach, na których upamiętniono i w których złożono szczątki polskich Bohaterów. Być może będą takie miejsca na cmentarzach, na których będziemy. Pamiętajmy w naszych myślach, modlitwach o tych, których szczątków do dziś nie odnaleziono. Musimy ich odnaleźć i nie ustawać w swoich dążeniach. Po to, abyśmy mogli zakończyć ich pogrzeb. Pogrzeb, który trwa już od ponad 70. lat.
Uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada – to czas, kiedy dziękujemy Bogu za naszych świętych, za naszych patronów, za tych, którzy nie zawstydzili się Jezusa i swoim życiem dali świadectwo wiary. 2 listopada – w Dzień Zaduszny – natomiast, modlimy się za naszych bliskich zmarłych, co do których nie mamy pewności czy są w Niebie, a zatem w poczuciu odpowiedzialności modlimy się o ich zbawienie.
Karolina Stachacz-Bartosik