To szczególnie ważny dar dla zmarłych, który możemy im ofiarować. Zgodnie z tradycją w Kościele, odwiedzając kościół lub kaplicę zarówno 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych jak i podczas trwającego dziś Dnia Zadusznego, wierni mogą uzyskać odpust zupełny dla dusz bliskich. Oznacza to darowanie kar dla cierpiących w czyśćcu. Uzyskanie odpustu zupełnego dla duszy wymaga spełnienia kilku ważnych warunków.
– Każdy, kto będzie w stanie łaski uświęcającej między 1 a 8 listopada, może uzyskać odpust zupełny, który należy ofiarować jednego dnia za jedną osobę zmarłą. Aby móc dostąpić tego odpustu zupełnego należy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć komunię świętą, nawiedzić cmentarz, jakikolwiek cmentarz, a także pomodlić się w intencjach, które w swoim sercu skrywa Ojciec Święty Franciszek – wskazuje rzecznik prasowy Diecezji Warszawsko – Praskiej, ksiądz Dawid Sychowski.
Przypomnijmy, modlitwa za zmarłych i odpust uzyskiwany w ich intencji mają długą tradycję i są praktykowane od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Jednocześnie w polskiej kulturze, stanowi ważny wyraz pamięci o tych, którzy odeszli.
– W tych szczególnych dniach zadumy nad życiem i śmiercią pamiętajmy, że tym, co możemy ofiarować za naszych bliskich zmarłych, to modlitwa i odpusty. Módlmy się za nich i pamiętajmy, że są ważną częścią naszego życia – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak z okazji Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych i Oktawy Wszystkich Świętych.
Jak wspomniał kapłan, to właśnie modlitwa i pamięć bliskich, mogą stać się kluczem do osiągnięcia wiecznego szczęścia dla tych, którzy zakończyli ziemskie pielgrzymowanie i oczekują na przyjęcie do grona zbawionych w niebie.
Artur Chmielewski