Spotkanie podsumowujące dotychczasową pracę zespołów synodalnych odbyło się w sobotę 28 września w sali kurialnej Diecezji Warszawsko – Praskiej. Przewodniczył mu biskup pomocniczy Jacek Grzybowski, który przez trzy lata koordynował i organizował ponad 20 podobnych wydarzeń.
– Każda z rozmów była dla mnie bardzo ważna i pouczająca. Cieszę się, że obustronny dialog daje owoce, choćby w postaci rad parafialnych, które w ramach lokalnych wspólnot będą wspomagać kapłanów. Poznałem przekrój najróżniejszych problemów i spraw i bardzo dużo mi to dało. Piękne jest to, iż mogłem doświadczyć, że praktycznie w każdej parafii, w każdej wspólnocie są ludzie, którym naprawdę zależy na Kościele. Wspaniałe przeżycie. Według mnie nie ma innej drogi dla rozwoju Wspólnoty w naszym kraju niż współpraca między duchownymi, a świeckimi. Otwartej i prawdziwej w oparciu o prawo kościelne i kanoniczne – mówi biskup Jacek Grzybowski.
Ksiądz Rafał Jabłbłkowski z Sekretariatu Synodu o synodalności podkreślał, że dzięki nowej energii, które spotkania tchnęły w wiernych, na terenie Diecezji Warszawsko – Praskiej, powstało wiele inicjatyw, które pozwolą na większe poczucie współorganizowania życia poszczególnych parafii.
– Są to na przykład parafialne Rady ekonomiczne i Rady parafialne, dzięki którym wierni stali się współgospodarzami w swoich wspólnotach – wskazał kapłan.
Podczas spotkania odbyły się także wystąpienia osób świeckich, zaangażowanych w Synod. Jako pierwszy prelekcję wygłosił Rafał Dziedzic, założyciel i twórca portalu synod.org.pl
Jak przyznał, chciał językiem zrozumiałym dla całego społeczeństwa, odnosić się do dokumentów kościelnych, przedstawiać aktywność wspólnoty synodalnej na całym świecie i prezentować rozwiązania wdrażane w innych krajach.
– Chciałem, żeby każdy miał dostęp do informacji o samym Synodzie ale też wnioskach i dokumentach wydanych przez Kościół na poszczególnych szczeblach, które będą zrozumiałe dla całej społeczności. Docierałem również na przykład do pomysłów i działań podejmowanych w ramach dyskusji o synodalności w kościele na terenie Stanów Zjednoczonych. Część z nich wydała mi się ciekawa i warta przeniesienia na nasz krajowy grunt – opowiadał Rafał Dziedzic.
Jako drugi o swojej pracy naukowej dotyczącej raportów synodalnych na całym świecie nawiązał doktor Karol Leszczyński z Instytutu Statystyki Kościoła. Badacz podkreślał, że dokumenty świadczą o wyjątkowej różnorodności w Kościele na całym świecie.
– Kościół jest bardzo zróżnicowany, to znaczy, że zupełnie inne problemy dotykają społeczność wiernych w Europie, a jeszcze inne w Afryce. Jednocześnie z lektury i badań nad raportami synodalnymi, wynika, że są rejony świata, gdzie chrześcijaństwo rozwija się, gdzie rośnie liczba wyznawców i paradoksalnie, chociaż wierni do najbliższej świątyni mają setki czy tysiąc kilometrów, to tylko umacnia społeczność wiernych – dodał naukowiec.
Wśród reprezentantów polskiego Kościoła znalazł się biskup Jacek Grzybowski, który weźmie udział w II sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie.
Artur Chmielewski