„Osoby starsze mają coś, czego sztuczna inteligencja nie posiada”
Dlaczego młodzi ludzie częściej korzystają ze sztucznej inteligencji niż z rozmów z osobami starszymi? Osoby starsze mają coś, czego sztuczna inteligencja nie posiada – mówił doktor nauk społecznych z zakresu pedagogiki osób chorych otępiennie, Mariusz Dorot.
Gerontolog był gościem Poranka z Radem Warszawa. Ekspert na co dzień pracuje z osobami starszymi.
– Staram się podpowiadać i rozwijać to, czym jest doświadczenie i wiedza osoby starszej, która ma za sobą długie życie oraz pełno różnorodnych doświadczeń. Chodzi o to, że ta zdobywana wiedza i doświadczenia zdobyte przez te przestrzenie lat w różnych dziedzinach, po pierwsze wymaga głębokiej refleksji, a po drugie niesie ze sobą kontekst. Refleksji i kontekstu w sztucznej inteligencji nie ma – dodaje gość Poranka.
Warto docenić obecność osób starszych, które są wokół nas. Mądrość i doświadczenie, z którego możemy czerpać to nieoceniona wartość.
– Bardzo ważne jest to, że dzięki swoim doświadczeniom osoby starsze potrafią podejmować bardziej dojrzałe decyzje i radzić sobie z ekstremalnymi sytuacjami – to wobec sztucznej inteligencji jest skuteczniejsze. Trzeba posłuchać tej mądrości życiowej, trzeba być w otoczeniu tej osoby starszej. Jak słyszymy słowa babci czy dziadka to nagle w tej historii odnajdujemy siebie i stajemy się szczęśliwymi ludźmi. Słuchać tych historii, nawiązywać relację i inwestować w tę relację międzypokoleniową – to buduje poczucie przynależności. Wtedy człowiek nie czuje się samotny. Wtedy człowiek zaczyna rozumieć swoje korzenie, wartości i staje się radośniejszy. Bardziej rozumie swoje życie – podkreśla dr Mariusz Dorot.
Jak wyjaśnia ekspert – empatię, uczucia i wyrozumiałość znajdziemy tylko w drugim człowieku.
Cała wypowiedź Mariusza Dorota:
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.