„Ojcowie Kościoła to ci, którzy rodzili i rodzą nas w wierze”
Pisarze, teologowie i ludzie wielkiej wiary. O Ojcach Kościoła mówił dziś w Poranku z Radiem Warszawa ksiądz profesor Józef Naumowicz. Kapłan podkreślał wielką rolę i wpływ protoplastów, którzy przekazali swoje doświadczenia i naukę przyszłym pokoleniom.
Część z nich była bezpośrednimi uczniami apostołów, zwłaszcza Jana. Kładli duży nacisk na głoszenie nauki Jezusa w taki sposób, w jaki otrzymali ją sami.
– Ojcowie Kościoła to ci, którzy rodzili i rodzą nas w wierze. Żyli u początków chrześcijaństwa, głównie na przełomie I i II wieku. Wciąż mają, dzięki swojemu dziedzictwu, wpływ na współczesną wspólnotę. Byli najbliżej Ewangelii i realiów historycznych Jezusa i jego uczniów. Woda u źródeł jest najczystsza, dlatego to co nam przekazali jest tak ważne – stwierdził ksiądz profesor Józef Naumowicz.
To właśnie teologowie sprzed wieków zajmowali się tłumaczeniem i szerzeniem tekstów dotyczących wiary chrześcijańskiej.
– Najsłynniejszym z nich jest oczywiście święty Augustyn. Wielką postacią jest dla nas święty Hieronim, który podjął się zadania przetłumaczenia Pisma Świętego z greki na łacinę. W kontekście Ojców Kościoła musimy pamiętać również o wschodzie, a więc świętym Efrynie, poecie pochodzącym z Syrii – przypomniał ksiądz profesor Józef Naumowicz.
Oficjalnie uznaje się, że kresem Ojców Kościoła na Zachodzie była śmierć świętego Izydora z Sewilli. Na Wschodzie jest związany z odejściem świętego Jana Damasceńskiego. Od XIII wieku nadawany jest również tytuł doktorów Kościoła.
Ks. prof. Józef Naumowicz:
Artur Chmielewski