Victor Ambros to tegoroczny laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Informacje o ojcu noblisty Longinie Ambrosie znajdują się w bazie Instytutu Pamięci Narodowej straty.pl
Amerykański biolog w jednym z wywiadów do czasopisma naukowego „Journal of Cell Biology” wspominał o swoich polskich korzeniach.
„Byłem pierwszym naukowcem w mojej rodzinie. Mój tata był imigrantem z Polski. Przybył do Stanów Zjednoczonych tuż po II wojnie światowej i spotkał moją mamę. Pobrali się, przeprowadzili na farmę w Vermont i zaczęli uprawiać ziemię. Moje rodzeństwo i ja dorastaliśmy pośród krów i świń, i pomagaliśmy siać i zbierać kukurydzę, w pracach tego rodzaju.” – „Journal of Cell Biology” (maj 2023).
Jak wynika z dokumentów znajdujących się w bazie Instytutu Pamięci Narodowej straty.pl, ojciec noblisty był robotnikiem przymusowym w III Rzeszy.
– Longin Ambros w 1942 roku w wieku lat 19 został skierowany do Niemiec na roboty przymusowe. Pracował w fabryce w Hesji i przebywał tam do końca wojny. Po jej zakończeniu nie powrócił do Polski, bowiem w 1947 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie założył rodzinę. Tam też urodził się noblista – informuje zastępca dyrektora Archiwum IPN dr Mariusz Żuławnik.
W bazie danych Instytutu Pamięci Narodowej zebrano informacje o 5 565 892 ofiarach oraz osobach represjonowanych przez niemiecki reżim.
– Informacje o osobach represjonowanych pochodzą z różnych źródeł: materiałów archiwalnych , między innymi IPN , innych archiwów polskich i zagranicznych, wspomnień, opracowań, a także od osób prywatnych, które przekazują nam dokumenty i informacje o losach swoich bliskich, rodzicach, dziadkach i pradziadkach – dodaje dyrektor archiwum.
Historycy zachęcają do korzystania z bazy straty.pl oraz do czynnego włączenia się do projektu.
– Zwracamy się do wszystkich osób prywatnych, aby wspólnie z nami budowały tę bazę i pomagały nam w uzupełnianiu tej bazy o informacje, które są poświęcone ich bliskim, dziadkom czy pradziadkom. Jeżeli ktoś w swoich archiwach posiada dokumenty ilustrujące wojenne losy bliskich, ma wiedzę na temat ich historii, to prosilibyśmy o kontakt – podkreśla dr Mariusz Żuławnik.
W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej jest blisko 4 km bieżące dokumentów wytworzone w III Rzeszy niemieckiej.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.