W tym miejscu żył i pracował Prymas Tysiąclecia. Przed Domem Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 odsłonięto popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego.
Rzeźba przedstawia Prymasa w sutannie z pelerynką i krzyżem na piersiach. Na postumencie znajduje się napis: „Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.
W uroczystym odsłonięciu i poświęceniu pomnika wziął udział kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przypomniał, że Prymas mieszkał i pracował w domu przy ul. Miodowej przez ćwierć wieku.
– 25 lat, srebrny jubileusz tutaj przeżył. I to jest chyba wystarczająco długo, aby nazwać ten dom miejscem jego pracy, jego spotkań z ludźmi, miejscem z którego wyjeżdżał na różne spotkania w Polsce. Dlatego to upamiętnienie jest uzasadnione i poprzedzające o tydzień jego beatyfikacje – mówi kard. Nycz.
Rzeźba jest wykonana z brązu i osadzona na postumencie z piaskowca. Jej autorem jest młody artysta Łukasz Krupski. Prace nad popiersiem trwały niemal dwa lata.
– To był wielki zaszczyt od początku zrobić popiersie w miejscu tak ważnym. W tym kontekście to było wyjątkowe. Nie wiem czy to widać, ale to były setki godzin pracy, poszukiwań właściwego gestu, właściwego wyrazu twarzy, właściwych proporcji – mówi rzeźbiarz Łukasz Krupski.
Kard. Stefan Wyszyński zamieszkał w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej w 1953 roku. Tu pełnił swoją funkcją i służył Kościołowi aż do dnia śmierci – 28 maja 1981 roku.
Krzysztof Jędrasik