Warszawa to nie tylko centrum kulturalne Polski, ale również skarbnica wiedzy przyrodniczej. 15 procent powierzchni miasta zajmują lasy, dzięki czemu stolica posiada ciekawą ofertę dla miłośników natury. Jednym z takich miejsc jest Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej. Mamy specjalną ofertę na sierpień – mówi starszy specjalista ds. promocji i dydaktyki Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Bartosz Popczyński.
– Z racji sierpnia nawiązujemy do Powstania Warszawskiego i będzie można poznać tajemnice Powstania Warszawskiego z Lasu Kabackiego. Poza tym odbędzie się również w ramach budżetu obywatelskiego w dzielnicy Wawer dzienna wyprawa przyrodnicza. Jest to oczywiście wydarzenie skierowane do dzieci wraz z ich rodzicami. Przewidziana jest również jeszcze gra terenowa w Lesie Kabackim, pod tytułem „Odkryjmy Las Kabacki” – dodaje Bartosz Popczyński.
Centrum oferuje również bogatą ofertę warsztatów i zajęć.
– Mamy na przykład takie opcje jak poznanie życia nietoperzy, szczególnie w Lesie Sobieskiego. Kolejne to „Oswajamy kleszczowe strachy”, po których narosło bardzo dużo różnych mitów i nieprawdziwych stwierdzeń. Będzie również spotkanie dotyczące owadów, ale i pajęczaków o tytule „O rety!…”robale”!”. To jest spotkanie z entomologiem, który będzie opowiadał głównie o pszczołach, ale nie tylko – wymienia ekspert.
Wszystkie prowadzone zajęcia są bezpłatne. Zapisy odbywają się w formie elektronicznej.
– Można się zapisać poprzez naszą stronę internetową: lasymiejskie.waw.pl (KLIKNIJ). Jest to bardzo proste, ponieważ ta strona prowadzi za rękę, jest specjalna ikonka, która nas poprowadzi do zapisów, wystarczy tylko kliknąć, a dalej to już jest wszystko dziecinnie proste, więc każdy sobie poradzi. Wystarczy się tylko zapisać i zapraszamy na zajęcia – mówi edukator.
To nie jedyne miejsce z atrakcjami dla przyrodników. Pawilon Edukacyjny „Kamień” oferuje rejs tematyczny po Wiśle czy bezpłatne warsztaty. A 24 sierpnia w „Kamieniu” odbędzie się Międzynarodowa Noc Nietoperzy.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.